Rewers Borysa Lankosza triumfuje w Moskwie 2

Spośród 13 zaprezentowanych w Moskwie filmów konkursowych jury, składające się z przedstawicieli Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji, przyznało Główną Nagrodę „Słoń” obrazowi Rewers Borysa Lankosza.

Rewers

Decyzja nie była łatwa, każdy z członków jury miał swój typ zwycięzcy.

„Wszyscy wytypowali różne filmy, więc mieliśmy pewien problem” – dziennikarzom Stopklatki zdradził jeden z jurorów – Denis Wiren.

„Za wyszukaną stylistykę i subtelną ironię” – uzasadnił wybór jury Przewodniczący Wiktor Matizen. Podkreślił on także połączenie ciekawie opowiedzianej historii z oryginalną formą filmu. Czarny humor, paradoks i stylowa ironia – oto, co zadecydowało o zwycięstwie „Rewersu” na tegorocznej edycji Festiwalu „WISŁA”.

Jurorzy wyróżnili także „Matkę Teresę od kotów” w reżyserii Pawła Sali. „Jest to nietypowa historia opowiedziana wspak” – usłyszeliśmy na uroczystości wręczenia nagród.

Rosyjskiej publiczności najbardziej spodobała się natomiast „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego.Przez cały tydzień widzowie oddawali swoje głowy na najlepszy film festiwalowy. Dyplom odebrał producent „Różyczki” Włodzimierz Niderhaus. „Jest to najważniejsza nagroda. Filmy robi się bowiem dla widzów, po to by je oglądali i przeżywali” – powiedział Włodzimierz Niderhaus dziennikarzom Stopklatki. Za głosy widzów podziękował również sam reżyser – Jan Kidawa-Błoński, który niespodziewanie zadzwonił do producenta w samym środku ceremonii.

Piątkowe uroczyste wręczenie nagród na 4. Festiwalu Filmów Polskich „WISŁA” w Moskwie to jednak nie koniec święta polskiej kinematografii w Rosji. Widzowie nie mają zbyt wiele czasu na przemyślenia i analizę obejrzanych obrazów. Już od 28 kwietnia „WISŁA” wpłynie do drugiego moskiewskiego kina „Fakieł” z nową dawką znakomitego kina polskiego! Kinomanów czekają kolejne niezapomniane emocje i przeżycia filmowe. Zaprezentowane zostaną obrazy z sekcji „Kalejdoskop Polskiego Kina”, a wśród nich m.in. „Trick” Jana Hryniaka, „Hel” Kingi Dębskiej oraz „Belcanto” Ryszarda Macieja Nyczki. W ramach „Polsko – rosyjskich motywów” będzie można obejrzeć kontrowersyjny „Tlen” Iwana Wyrypajewa i „Tylko nie teraz” Walerija Pendrakowskiego. Nie zabraknie również etiud najzdolniejszych reżyserów z Łódzkiej Szkoły Filmowej. „WISŁA” to także spotkanie z twórczością dwóch polskich mistrzów kinematografii – Andrzeja Wajdy oraz Krzysztofa Kieślowskiego.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…