"May the Force Be With You"

Dwa polskie dokumenty nagrodzone w Chinach 0

Herkules wyrusza w świat Lidii Dudy, wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu Pr. 2, zdobył Grand Prix festiwalu, a Boże ciało Adama Sikory – nagrodę za najlepszą reżyserię na zakończonym 9 grudnia Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kantonie w Chinach.

Herkules wyrusza w świat jest swoistą kontynuacją, zrealizowanego przez Lidię Dudę w 2004 dokumentu Herkules, nagrodzonego Grand Prix na 45. festiwalu w Krakowie w 2005 r. Herkules przedstawiał rodzinę Sawczuków mieszkających w Bytomiu: bezrobotni rodzice i 11-letni Krzysiek, żyjąc na krawędzi nędzy, starają się utrzymać ze zbierania złomu i węgla. Po emisji filmu w TVP2, zgłosiło się wiele osób poruszonych losem chłopca, m.in. młoda para z Warszawy. W ramach pomocy młodzi postanowili zafundować Krzyśkowi wakacje – zabrali go najpierw do Warszawy, a później nad morze. Herkules wyrusza w świat jest zapisem tej podróży chłopca w świat całkowicie mu dotychczas nieznany…

Boże ciało jest debiutem reżyserskim Adama Sikory – znanego, nagradzanego na licznych festiwalach filmowych na całym świecie, operatora filmowego, współpracującego m.in. z Lechem Majewskim czy Marią Zmarz-Koczanowicz. Obchody święta Bożego Ciała w Chorzowie stają się dla twórcy pretekstem do ukazania aktualnej sytuacji życiowej ludzi na Śląsku: bezrobocia, braku nadziei na lepsze jutro, szarości i rezygnacji; ludzi, przytłoczonych historycznymi zmianami cywilizacyjnymi, na które nie mają wpływu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Kantonie odbywał się w tym roku pod hasłem zmagając się z biedą. Obok dwóch filmów polskich, w konkursie znalazły się produkcje m.in. z Anglii, Australii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Chin, Danii, Francji, Holandii, Indii, Iranu, Japonii, Kanady, Niemiec, Nowej Zelandii, USA, Włoch, etc. Festiwal jest jedną z największych, azjatyckich imprez poświęconych filmowi dokumentalnemu.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…