Premiera dokumentu Solidarność, początek rewolucji w Discovery Channel 0

Już 13 grudnia, w 25 rocznicę stanu wojennego, widzowie będą mieli okazję obejrzeć fascynujący program pt. Solidarność, początek rewolucji zrealizowany przez Wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych oraz Sematę na zlecenie Discovery Channel. Realizację filmu dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Jest to historia kilkunastu postaci, które wzięły udział w doniosłych wydarzeniach lat 1980 – 1981. Film opowiada o ludzkich emocjach i przeżyciach, trudnych wyborach i dramatach z nimi związanych, o jednym z najważniejszych okresów w najnowszych dziejach Polski, o Solidarności – dziesięciomilionowym ruchu społecznym, który przyczynił się do obalenia komunizmu.

Ekipa filmu Solidarność, początek rewolucji / pisf.plEkipa filmu Solidarność, początek rewolucji / pisf.pl

Na treść filmu składa się wiele relacji dotyczących historii Polski od sierpnia 1980 aż do pierwszych dni stanu wojennego. Poprzez losy bohaterów zobaczymy sierpniowy strajk, okres karnawału wolności i dramatyczne momenty po 13. grudnia. Solidarność, początek rewolucji pokaże to, co wielu jest niezwykle bliskie, ma szczególny wymiar, dla innych natomiast, zwłaszcza dla młodego pokolenia pozostaje zagadką i odległą historią.

W filmie przedstawione zostaną opowieści Polaków, wśród których wielu niespodziewanie znalazło się w środku tworzącej się historii. Zobaczymy wierzących w wolnościowe idee robotników, zdecydowanych strajkować w imię wolności. Poznamy bohaterów, którzy swoimi czynami na zawsze zapisali się w dziejach naszego kraju.

Głównymi bohaterami filmu są: Anna Walentynowicz, której zwolnienie ze Stoczni było punktem zapalnym strajku, oraz Bogdan Felski, Jerzy Borowczak i Ludwik Prądzyński. Wówczas bardzo młodzi stoczniowcy byli pierwszymi organizatorami strajku. Od nich wszystko się zaczęło. Dziś wspominają z perspektywy lat tamten wielki, pełen idei robotniczy zryw, atmosferę strachu, aresztowania, ale także życie, które toczyło się swoim zwyczajnym torem. – Naprawdę się zdziwiłem, że twórcy filmu wybrali mnie, prostego człowieka i chcieli usłyszeć, co miałem do powiedzenia. Mówiłem im, że nasze sierpniowe ideały nie zostały spełnione. Oczywiście teraz jest w Polsce lepiej niż za komuny, ale prawa pracownika wciąż nie są respektowane. My, stoczniowcy jesteśmy zawiedzieni – mówi Ludwik Prądzyński.

W programie pojawią się również Bogdan Borusewicz, Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bronisław Geremek, Tadeusz Fiszbach oraz Wojciech Jaruzelski. – Wraz z ekipą przeżyłem autentyczną, filmową przygodę, odsłaniając nieznane kulisy ruchu, który zmienił oblicze Europy. Dotarliśmy do wielu uczestników tamtych wydarzeń. Starałem się także znaleźć uniwersalny, międzynarodowy klucz do zrozumienia tego tematu. Przedstawiamy losy ówczesnych bohaterów, ich osobiste wrażenia i intrygujące fakty – mówi Andrzej Słodkowski, reżyser i pomysłodawca filmu, który ostatnie kilkanaście lat dzielił pomiędzy San Francisco, Toronto, Dolny Śląsk oraz inne miejsca na świecie, gdzie realizował swoje autorskie filmy dla wielu prestiżowych sieci telewizyjnych.

Program przedstawia szeroko, z różnych punktów widzenia okres, w którym narodziła się Solidarność. Realizatorzy nie będą oceniać ówczesnych wydarzeń i postaw, lecz przedstawią jak najpełniej racje oraz opinie samych uczestników. Zaprezentują niezwykłe historie zwykłych ludzi, którym dane było tworzyć historię.

W filmie wykorzystane zostały unikatowe materiały archiwalne. W zobrazowaniu ówczesnych wydarzeń pomogły również liczne fabularyzowane sceny.

Narratorem programu jest znana aktorka Krystyna Janda. Jak sama mówi: Doskonale pamiętam początek lat 80-tych, stan wojenny, pustki w sklepach, bunt w Stoczni Gdańskiej, Solidarność… To część mojego życia, naszego życia. To nasza historia – historia, bez której nie było by wolnej Polski, nie byłoby świata, jaki nas otacza. Zdecydowałam się na udział w tym projekcie, gdyż wiem, że wydarzenia, które się rozegrały 25 lat temu były jednymi z najważniejszych momentów w historii XX wieku.

Solidarność, początek rewolucji to świadectwo minionych lat, które utrwali pamięć o burzliwych czasach i pomoże przyszłym pokoleniom je zrozumieć.

Film Solidarność, początek rewolucji został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premierowa emisja odbędzie 13 grudnia o godzinie 21.00 na Discovery Channel.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…