Jestem jak wielu innych, a może nie :). Uwielbiam X Muzę i od kiedy pamiętam oglądałem mnóstwo filmów. Bardzo lubię oglądać filmy na motywach książek, a później je konfrontować z wersją pisaną. Niestety muszę przyznać, że nie wiele jest dobrych adaptacji. Mam nadzieję, że przyczynię się do rozwoju tej bazy i będę służył wiedzą i rewolucyjnym zacięciem ;)

24 godziny o Leonie Niemczyku w Łodzi 0

29 listopada zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów – Leon Niemczyk. Łódź, miasto, z którym był przez wiele lat związany, zamieni się jutro na 24 godziny w miasto Leona Niemczyka.

Jutro w Łodzi, przez 24 godziny, odbywać się będą rozmaite imprezy kulturalne poświęcone Leonowi Niemczykowi . Pomysł przedsięwzięcia zrodził się kilka miesięcy temu w głowie Elżbiety Czarneckiej z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Pierwotnie miały to być uroczyste obchody 83 urodziny Leona Niemczyka zatytułowane „Niemczykomania, czyli 24 godziny z Leonem Niemczykiem”. Niestety śmierć wybitnego artysty pokrzyżowała plany realizacji tej imprezy. Postanowiono jednak nie rezygnować z tej inicjatywy. Zmieniono tytuł na „24 godziny o Leonie Niemczyku”. Również jej charakter uległ przeobrażeniu. Będzie to impreza wspomnieniowa i okazja do złożenie hołdu wielkiemu aktorowi.

Całość zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Od samego rana aż do wieczora w kilku łódzkich kina, na darmowych seansach, zostanie wyświetlonych kilkanaście filmów, w których zagrał Niemczyk, np.: ?Nóż w wodzie? , ?Pociąg? czy ?Księga wielkich życzeń?.

filmpolski.plfilmpolski.pl

Jutro swą premierę będzie miała książka „Leon Niemczyk …raz królem życia, raz żebrakiem…”. Miał to być urodzinowy prezent dla aktora, który współtworzyli jego przyjaciele, znajomi i koledzy po fachu.

W trzech łódzkich tramwajach i jednym autobusie, na specjalnie zamontowanych monitorach będzie można zobaczyć 100 twarzy Leona Niemczyka. W Muzeum Kinematografii od godziny 17 oglądać będzie można wystawę plakatów, fotosów oraz portretów aktora. W Cinema City widzowie obejrzą ?Po sezonie? w reżyserii Janusza Majewskiego . Po projekcji Leona Niemczyka wspominać będą: Małgorzata Potocka , Ewa Wiśniewska, Robert Gliński i Grzegorz Królikiewicz. Ponadto swoimi wspomnieniami podzielą się pracownicy techniczni Teatru Powszechnego w Łodzi. Na koniec odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu zrealizowanego dla Teatru TV „Umarli ze Spoon River”, oczywiście z udziałem Leona Niemczyka.

W Teatrze Powszechnym o 15.30 zostanie otwarta wystawa „Niemczyk Teatralny”, a w Studio 102 wystawa fotografii aktora.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…