"May the Force Be With You"

Wystawa Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć w Singapurze 0

15 grudnia w Singapurze zostanie otwarta wystawa Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. To największa z dotychczasowych wystaw zagranicznych prezentacja dorobku wybitnego, światowej sławy polskiego reżysera.

Publiczność Singapuru po raz pierwszy będzie mogła prześledzić artystyczną biografię reżysera zamkniętą w dokumentach, fotografiach – prywatnych i tych zrobionych w czasie pracy na planie filmowym. Są wśród dokumentów także te osobiste, rodzinne, dzięki którym widz może poznać Kieślowskiego od strony prywatnej. Wystawa zrealizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi w zamierzeniu jej autorów to historia życia, twórczości artystycznej i“ życia po życiu“ jednego z największych twórców kina polskiego.

Krzysztof Kieślowski/festiwalfilmow.plKrzysztof Kieślowski/festiwalfilmow.pl

Ważnym i bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja plakatów filmowych. Ta imponująca kolekcja zawiera ponad 60 plakatów pochodzących z całego świata. Są wśród nich plakaty polskie m.in. Andrzeja Pągowskiego wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach, są plakaty japońskie, koreańskie, duńskie, hiszpańskie, węgierskie, hebrajskie. Prezentowane obok siebie stanowią oryginalna mozaikę“ i prawdziwy rarytas dla widza.

Istotnym i równie atrakcyjnym uzupełnieniem biografii artystycznej Krzysztofa Kieślowskiego jest autonomiczna ekspozycja fotografii wykonanych przez niego w czasie studiów w szkole filmowej w Łodzi. Oglądając te skromne, czarno-białe fotografie mamy wyjątkową szansę ujrzenia Krzysztofa Kieślowskiego w stadium twórczego przeobrażenia z obserwatora w artystę. Pokazał Łódź taką, jaką wówczas była, udokumentował jej klimaty, miejsca i ludzi w niej żyjących.

Wystawie towarzyszyć będzie przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć etiudy studenckie oraz filmy dokumentalne Reżysera. Pokaz otworzy etiuda w reżyserii Piotra Studzińskiego Twarz“ w której poznajemy Krzysztofa Kieślowskiego w roli aktora.

Wystawa Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć została przygotowana w związku z 10 rocznicą śmierci reżysera. Singapur jest kolejnym miastem w którym jest prezentowana. Wcześniej mogli ją oglądać mieszkańcy m.in. Berlina, Wiesbaden, Dusseldorfu, Amsterdamu, Lipska, Trondheim, Budapesztu, Paryża , Nowego Yorku, Strasbourga, Tallina, Bergamo, Kurytyby, Meksyku.

Aktualnie wystawy Krzysztofa Kieślowskiego przygotowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi są prezentowane w Budapeszcie, Salonnikach, Segovii, Chicago, Delhi.

Miejsce ekspozycji: Art House w Singapurze. Czas trwania: 15.12.2006 – 7.01. 2007.

Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym Tor, Wydawnictwem Skorpion.

Kuratorzy wystawy: Barbara Kurowska, Krystyna Zamysłowska.

Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Łodzi.

pisf.pl / kinomuzeum.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…