Klasyczne plakaty Bitwy Warszawskiej 1

Andrzej Pągowski, klasyk polskiego plakatu (projektuje od 1977 r.) jest także autorem trzech plakatów do pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie aktorskich filmów zrealizowanych w technice 3D – 1920 Bitwa Warszawska w reż. Jerzego Hoffmana.

1920 Bitwa Warszawska

– Jest to pierwsza polska produkcja od lat, w której zdecydowano się na użycie plakatów utrzymanych w stylu, do jakiego przyzwyczajone są galerie czy muzea plakatu – mówi Pągowski. – Ideę plakatu graficznego udało się przeforsować dzięki pozytywnemu nastawieniu zarówno ze strony producenta, jak i reżysera oraz dystrybutora. Uważam za skandaliczne to, że polskie filmy po roku 1989 są pozbawione plakatów graficznych. Dzisiejsze plakaty fotosowe nie mają drugiego życia, są produktem jednorazowego użytku. To wielka strata dla plakatu filmowego. Podczas podróży po świecie bywam pytany, czy po roku ’90 nie robi się już w Polsce filmów, bo na wystawach polski plakat filmowy kończy się mniej więcej na tej dacie. A przecież po roku ’89 społeczeństwo bez problemu czytało między wierszami, rozumiało symbolikę. Plakaty graficzne powinno się wydawać choćby w niewielkim nakładzie, aby mogły potem funkcjonować w drugim obiegu kultury, nawet po wielu latach. Dziś ogromnie trudno jest „mówić” symbolami, bo zwykle słyszy się odpowiedź „nikt tego nie kupi”. Grafik często poddany jest wielkim naciskom ze strony zamawiających. Myślę, że jest wielka grupa zdolnych ludzi, którzy z powodu takiej presji nie mogą tworzyć tak, jakby chcieli – dodaje artysta.

Dwa z jego trzech plakatów do „1920 Bitwy Warszawskiej” przedstawiają aktorów, jeden zaś operuje wyłącznie symbolami: gwiazdą bolszewicką oraz lancą ułańską. – Inspiracją były dla mnie polskie plakaty agitacyjne, polityczne z roku 1920 – tłumaczy Pągowski. – Ówczesne projekty były bardzo dobre graficznie i świetnie skomponowane emocjonalnie. Wykorzystywano w nich połączenie mocnego koloru z przejmującym obrazem. Moje dwa plakaty z Nataszą Urbańską i Borysem Szycem są utrzymane w tej właśnie konwencji. Natomiast idea plakatu z gwiazdą bolszewicką przebitą lancą ułańską XV Pułku Ułanów, z biało-czerwonym proporczykiem, zrodziła się podczas rozmowy z Jerzym Hoffmanem. Mówiliśmy o polskiej szkole plakatu opierającej się na symbolice. I wtedy pojawił się pomysł przebitej gwiazdy. Odpowiednią lancę udało się Pągowskiemu odnaleźć i sfotografować w Muzeum Wojska Polskiego. XV Pułk Ułanów był jedynym, który posługiwał się proporczykiem w narodowych barwach.

Warszawa, rok 1920. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce warszawskiego teatru rewiowego. Ślubu w kościele św. Anny udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan zostaje posądzony o bolszewicką agitację i skazany na karę śmierci. Tymczasem Olę nachodzi w teatrze natrętny wielbiciel, żandarm o nazwisku Kostrzewa (Jerzy Bończak). Wkrótce Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet jako sanitariuszka i przygotowuje się do obrony Warszawy.

1920 Bitwa Warszawska w kinach od 30 września!

1920 Bitwa Warszawska1920 Bitwa Warszawska

1920 Bitwa Warszawska1920 Bitwa Warszawska

1920 Bitwa Warszawska1920 Bitwa Warszawska

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 8

Jana

Niczym się nie podniecam, tylko wyrażam swoja opinię. Fotek z planu raczej w klasycznym plakacie się nie używa, a Pągowski już niejednokrotnie udowodnił, że nadal w tej dziedzinie ma coś do powiedzenia. A ostatni plakat? Wcale nie uważam, że jest najgorszy, wręcz przeciwnie, ale nie zamierzam objaśniać jego symboliki "co twórca (nie poeta!) miał na myśli"…
Ps. Sądzę, że oprócz obejrzenia plakatów dobrze by było przeczytać artykuł, to i symbolika się "rozjaśni":)

Perfik

Malkontenci, którzy udają koneserów? Dobre. Tylko, że to Ty podniecasz się tymi plakatami, tylko dlatego, że nie ie użyto na nich fotek z planu.

Od razu przypomina mi się niedawna akcja z fatalnym fan-artem do Super 8, nad którym niemal wszyscy się spuszczali, bo ktoś puścił famę, że to dzieło Struzana…

PS.
Ostatni plakat jest najgorszy. Nie wiem, co poeta miał na myśli układając tę flagę.

Jana

Uważam, że plakaty Pągowskiego są znakomite! Jak sam artysta mówi w wywiadzie, ta dziedzina twórczości mocno podupadła w latach 90-tych, więc dobrze się stało, że nastąpił powrót do klasycznego plakatu filmowego. A malkontenci, którzy udają koneserów, są wszędzie:)
Andrzej Pągowski jest the best!

tfilippo

Dobre bo stylowe:)

Tuiq

Pierwsze dwa są…niedopasowane. Czcionka nie pasuje do wyjaskrawionych postaci. Sam efekt na bohaterach jest za mocny. Ostatni plakat o wiele lepszy, ale też trochę nie pasują napisy. Jeżeli ten obrazek jest "malowany", to cała reszta też taka powinna być, a nie walnąć prościutkie ładne napisy, które tak strasznie kontrastują z resztą.

Proszę czekać…