Agnieszka Holland sensacją festiwalu w Toronto 2

11 września, w ramach 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmowym w Toronto, odbył się pokaz filmu Agnieszki Holland W ciemności. Polski kandydat do Oscara spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która nagrodziła obraz długimi owacjami na stojąco. Zachwytom festiwalowych widzów towarzyszyły przychylne reakcje krytyków, porównujących film Holland do Listy Schindlera i Pianisty.

W ciemności

Recenzent The Wrap, Steve Pond stwierdził, że ze wszystkich zaprezentowanych filmów, aspirujących do miana zdobywców Oscara, tylko "W ciemności" zdaje się być poważnym kandydatem do statuetki. Poniżej prezentujemy wybór cytatów z innych amerykańskich recenzji filmu.

„Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące. Główny bohater (perfekcyjna kreacja Roberta Więckiewicza) przypomina Oskara Schindlera, a jego historia – wyjątkowa i wybitnie dramatyczna – obrazuje przemianę zatwardziałego antysemity w anioła stróża”.

Joe Morgenstern, Wall Street Journal

„Najlepszy film Agnieszki Holland od czasu „Europa, Europa” […]. Uczciwy, bezbłędny, wybornie zrealizowany obraz stanowi powrót do formy reżyserki, której anglojęzyczne filmy nigdy nie dorównywały siłą jej europejskiemu dorobkowi […]. Holland znakomicie odtwarza scenerię kanałów, zarówno w scenografii jak i w oświetleniu, a jednocześnie mistrzowsko buduje dramaturgię w miejscu spowitym mrokiem”.

Mike Goodridge, Screen Daily

„W tym dramacie jest więcej ironii i warstw znaczeniowych niż w innych obrazach o podobnej tematyce […]. Holland i operatorka Joanna Dylewska z sukcesem kreują duszny, przerażający podziemny świat, w którym wszystko może trwać wiecznie lub lec w gruzach w każdej sekundzie. Niektóre fragmenty, zwłaszcza gdy dzieci gubią się w labiryncie tuneli i w trakcie nagłej powodzi po ulewie, wywołują niezwykłe napięcie, ale Holland opiera się pokusie podkręcania suspensu za wszelką cenę. […] Kluczowy dylemat i niuanse przemiany Sochy z oportunisty w jednoosobową grupę wsparcia są wiarygodne, w czym niemałą zasługę ma genialna kreacja Więckiewicza.”

Todd McCarthy, The Hollywood Reporter

„Przyprawiająca o gęsią skórkę sceneria sprawia, że „W ciemności” ma więcej wspólnego ze współczesnymi horrorami niż z dotychczasowymi filmami o Holokauście i jest to najwyraźniej dokładnie przemyślana koncepcja Holland. Sam film wydaje się niemal odpowiedzią na „Listę Schindlera” Stevena Spielberga i jest daleki od czarno-białych podziałów na zło i heroizm[…]. Zaskakującym elementem strategii Holland jest unikanie portretowania Żydów jedynie jako budzące litość ofiar.”

Peter Debruge, Variety

Polscy widzowie mogą wciąż zobaczyć W ciemności na płatnych seansach w warszawskim kinie Kultura. Pokazy potrwają do 15 września. Do szerokiej dystrybucji kinowej polski kandydat do Oscara trafi natomiast w styczniu 2012. Polskim dystrybutorem “W ciemności” jest Kino Świat.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

miodzik

„Najlepszy film Agnieszki Holland od czasu „Europa, Europa” – mnie to wystarczy, żeby chcieć obejrzeć ten obraz. Szkoda tylko, że 16.09 dowiedziałem się, że wyświetlany był do 15.09 w Kulturze :/

Proszę czekać…