Po konferencji prasowej Bez tajemnic 1

Kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji prasowej serialu Bez tajemnic, który jest pierwszą polską produkcją stacji HBO. Poza tym, że obsada i twórcy opowiadali o pracy nad polską wersją In Treatment mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z debiutującą Aleksandrą Kusio.

Bez tajemnic

HBO od lat jest stacją, która w serialach symbolizuje najwyższą jakość – wystarczy wymienić takie produkcje jak Rzym, Zakazane imperium, Kompania Braci czy ostatnio Gra o tron, aby wiedzieć, że nie są to tylko puste słowa. "Bez tajemnic" jest pierwszym polskim serialem wyprodukowanym przez tę stację, więc trudno nie wiązać z nim od razu wielkich nadziei. Podczas konferencji nastąpił króciutki pokaz fragmentów serialu. Powiązane to było w dużej mierze z prezentacją bohaterów produkcji. Trudno oceniać po tak krótkim urywku, ale bez wątpienia wyglądało to nader obiecująco.

Jerzy Radziwiłowicz i Krystyna JandaJerzy Radziwiłowicz i Krystyna Janda

Jest to z pewnością typ serialu, który jeszcze nie gościł na polskich ekranach. Wraz z głównymi bohaterami zostajemy przeniesieni za zamknięte drzwi gabinetu psychoterapeuty. Opieranie fabuły na sesjach terapeutycznych narzuca pewną formę konstrukcji. Historie poszczególnych postaci poznajemy od poniedziałku do czwartku. Z tygodnia na tydzień mamy możliwość obserwowania, jak się rozwijają, jak się otwierają przed terapeutą, tudzież jak zmieniają się ich problemy. Piątki zaś są dość szczególnym dniem. Wtedy terapeuta udaje się po pomoc do swojego terapeuty, jakkolwiek by to dziwnie nie zabrzmiało. W każdym razie, jest to fakt, każdy psycholog ma nad sobą kogoś u kogo może uleczyć swoją duszę. Właśnie to jest jeden z mitów, który obala serial. Chodzi o mit, który kreują sami pacjenci, mianowicie, że ich terapeuci wiodą szczęśliwe, poukładane, niemal idealne życie.

Nowością w formule serialu jest powrót do dość klasycznego motywu "spotyka się człowiek z człowiekiem". Ograniczenie miejsca akcji do praktycznie jednego pomieszczenia wymaga od widza większego skupienia. Oparcie gry aktorskiej na dialogach angażuje emocjonalnie w historie poszczególnych osób. Serial pozbawiony jest pruderyjności, podejmowane tematy są przegadane od początku do końca, bez tajemnic.

Z dużą ciekawością czekałam na wypowiedzi samych aktorów dotyczące ich wrażeń po pracy w tego rodzaju przedsięwzięciu. Wypowiedzi były bardzo ciepłe i widać było, że opowiadają o wszystkim z dużą przyjemnością. Krystyna Janda powiedziała nawet, że praca była na tyle przyjemna i wciągająca, że bardzo chciała, aby mogli zagrać odcinek od początku do końca, a nie po kawałku. Trudno o lepszą rekomendację. Ponadto nie brakowało wzmianek o tym, że serial był niejako koncertem dla aktorów. Aktorzy chwalili wolne tempo narracji i postawienie na dialogi tudzież monologi. Formuła opowieści dawała możliwość przeprowadzenia myśli i emocji do końca. We współczesnych produkcjach, gdy tempo akcji jest bardzo szybkie, aktor tylko gra. W Bez tajemnic najważniejszy stał się tu proces myślenia przed kamerą.

Jerzy RadziwiłowiczJerzy Radziwiłowicz

Ktoś spyta "a co z autentycznością? Czy nie zostaniemy znów nabrani na sztuczne podkreślanie dramatyzmu czy też wyciskanie łez?". Nikt nie kryje, że podkręcono tempo terapii. Stało się tak z oczywistych względów, gdyby zachowano prawdziwą formułę psychoterapii, widz usnąłby z nudów.

HBO to marka, która powinna także zadbać o wysoką jakość w polskich realiach. Chociaż "Bez tajemnic" jest oparte na amerykańskim "In Treatment", możemy powiedzieć, że to tylko pierwsza, dość prosta próba wybadania rynku. Czy jeśli serial odniesie sukces, kolejne projekty będą oparte na oryginalnych pomysłach? Czas pokaże.

Przeczytaj nasz wywiad z Aleksandrą Kusio

Więcej o serialu:

Główną postacią serialu jest uznany psychoterapeuta (Jerzy Radziwiłowicz), który regularnie odbywa spotkania z pięciorgiem swoich pacjentów. Psychoterapia jest motywem przewodnim serialu i to właśnie poprzez nią widz poznaje poszczególnych bohaterów – ich skomplikowane losy i wybory, jakich dokonują. Wszyscy pacjenci doświadczają problemów, z którymi nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Psychoterapeuta, który sam również zmaga się z trudnościami w życiu osobistym i zawodowym, próbuje pomóc w uświadomienie źródeł ich problemów i dojściu do równowagi emocjonalnej.

Obok Jerzego Radziwiłowicza i Krystyny Jandy w serialu występują: Ilona Ostrowska, Małgorzata Bela, Marcin Dorociński, Łukasz Simlat, Anna Radwan i debiutująca Aleksandra Kusio. Głównym scenarzystą serialu jest Przemysław Nowakowski. Autorem zdjęć jest Michał Englert.

Serial Bez tajemnic będzie można oglądać od 17 października przez kolejnych dziewięć tygodni od poniedziałku do piątku o godz. 20.10 w HBO i HBO HD.

Źrodło: konferencja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Hura! :) Nareszcie szansa na coś polskiego i niebadziewnego :D
HBO tandety nie robi, więc czekam na to z olbrzymią ciekawością,
podobnie jak na zobaczenie Czaka w Niezniszczalnych 2 : )

Proszę czekać…