http://vimeo.com/mironkundzicz

Retrospektywa Andrzeja Munka w Londynie 0

W styczniu pokazane zostaną w Londynie filmy Andrzeja Munka. Retrospektywę zorganizował Polski Instytut Kultury w Londynie.

Andrzej Munk, autor Eroiki i Zezowatego szczęścia uważany jest dziś za jednego z najbardziej interesujących polskich reżyserów tworzących w niespokojnych latach pięćdziesiątych. Wykładał też w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie uczył rzemiosła między innymi Jerzego Skolimowskiego i Romana Polańskiego. Munk zginął tragicznie w 1961 roku, w wieku 39 lat.

Kadr z filmu Zezowate Szczęście 1960Kadr z filmu Zezowate Szczęście 1960

Munk był pionierem nowego typu narracji filmowej w powojennej Polsce. Pokazywał polski heroizm i dążenia patriotyczne z dystansem, w sposób komediowy i satyryczny. Stworzył charakterystycznego bohatera – człowieka prostego, próbującego odnaleźć się w niezrozumiałej dla niego i nierzadko absurdalnej rzeczywistości.

Od 3 do 17 stycznia w Londynie zostaną pokazane filmy Munka: Błękitny krzyż, Eroica, Zezowate szczęście, Człowiek na torze, Spacer staromiejski i dokończony już po śmierci reżysera film Pasażerka. Retrospektywie towarzyszyć będzie pokaz filmu Andrzeja Kotowskiego z 1989 roku Obywatel Piszczyk, będącego kontynuacją losów bohatera Zezowatego szczęścia i dokumentalnego filmu Andrzeja Brzozowskiego poświęconego Munkowi Ostatnie zdjęcia. Brulion.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…