Temple Grandin od dziś na DVD w Polsce 1

(Temple Grandin) Temple Grandin (2010!) (f) to biograficzna opowieść o wyjątkowej, cierpiącej na autyzm kobiecie (Claire Danes), która mimo choroby zdobywa wykształcenie i odnosi sukces w branży zdominowanej przez mężczyzn. Film debiutuje w Polsce na DVD w ofercie Galapagos Films już 30 września.

Claire Danes

Temple Grandin (Claire Danes) urodziła się autyzmem, a lekarze nie dawali jej żadnych nadziei na normalne życie. Jej matka (Julia Ormond) nie chciała się jednak nie poddawać. Dzięki jej wytrwałości i cierpliwości w wieku 4 lat dziewczynka zaczęła wypowiadać pierwsze słowa, a za kilka kolejnych lat wraz z innymi dziećmi poszła do szkoły. Nie było jej łatwo, ale dzięki wsparciu matki i własnej wytrwałości, Temple – już jako nastolatka zdała egzaminy do college’u, a później – dzięki wyjątkowym osiągnięciom – zdecydowała się na kontynuowanie kariery naukowej.

Jako dziecko Temple Grandin wakacje spędzała na farmie wujostwa, w otoczeniu zwierząt, które pokochała i które nauczyła się rozumieć. Jako dorosła kobieta okazała się jednym z najlepszych w kraju ekspertów od zwierząt rzeźnych i specjalistką od projektowania urządzeń do ich humanitarnego uboju. Później zaangażowała się w działalność na rzecz propagowania wiedzy o autyzmie i napisała kilka książek, które trafiły na listy bestsellerów.

Dziś Temple Grandin jest jedną z najbarwniejszych postaci amerykańskiego świata naukowego i profesorem Stanowego Uniwersytetu w Kolorado. Historia jej życia to opowieść o tym, że nawet mimo choroby i przeciwności każdy jest w stanie spełnić swoje marzenia.

Galapagos Films przedstawia film „Temple Grandin”. Wyprodukowany przez telewizję HBO film zdobył 7 nagród Emmy i Złoty Glob, a przez krytyków został zgodnie uznany za jedną z najlepszych telewizyjnych produkcji ostatnich lat. Obraz wyreżyserował zdobywca trzech nagród BAFTA Mick Jackson („Opowieść z Los Angeles”), a w roli tytułowej wystąpiła zdobywczyni dwóch Złotych Globów Claire Danes („Romeo + Julia”). Obok niej w obsadzie „Temple Grandin” znaleźli się: zdobywczyni nagrody Emmy Julia Ormond („Wichry namiętności”), nominowany do Oscara® David Strathairn („Good Night and Good Luck”), uhonorowana nagrodą Emmy Catherine O’Hara („Kevin sam w domu”) oraz Stephanie Faracy („Bezdroża”).

Pomysł realizacji filmu opowiadającego o życiu Temple Grandin wyszedł od Emily Gerson Saines – agentki gwiazd, u której syna lekarze stwierdzili autyzm. W połowie lat 90. kiedy Gerson Saines szukała wszystkich informacji na temat tej choroby i możliwości walki z nią usłyszała o Temple Grandin – wyjątkowej kobiecie, która mimo choroby wiedzie normalne życie, a co więcej jest szanowanym naukowcem. – Historia Temple i jej matki dała mi nadzieję i sens w życiu. Wszyscy rodzice, których dzieci cierpią na autyzm, powinni ją usłyszeć. Wiedziałam, że ta historia musi zostać opowiedziana, a ponieważ miałam wyjątkowy dostęp do osób zajmujących się filmem, uznałam, że na mnie spoczywa odpowiedzialność doprowadzenia do powstania biografii Temple Grandin – wspomina Emily Gerson Saines.

Temple Grandin jeszcze pod koniec lat 90. zgodziła się na realizację filmu, ale musiało minąć ponad 10 lat by odbyła się jego premiera. Już w 2002 roku branżowy dziennik „Variety” informował, że jego reżyserii podejmie się David O. Russell („Złoto pustyni”), ale ten ostatecznie zrezygnował z projektu. Później reżyserią filmu zainteresowany był Moises Kaufman („Słowo na L”), ale i on zrezygnował. Dopiero w 2008 roku do projektu dołączył reżyser Mick Jackson, a niedługo później do głównej roli zaangażowano Claire Danes.

Aktorka bardzo długo przygotowywała się do roli studiując nie tylko biografię Temple Grandin, ale również specjalistyczne książki na temat autyzm. Claire Danes spotkała się również z Temple Grandin, która po wielogodzinnej dyskusji ostatecznie dała aktorce swoje „błogosławieństwo”.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w październiku 2008 roku w Austin Studios, w Teksasie, a ostatniego dnia zdjęciowego ekipę odwiedziła sama Temple Grandin.

Temple GrandinTemple Grandin

Amerykańska premiera „Temple Grandin” odbyła się na antenie HBO 6 lutego 2010 roku. Film został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków, którzy zgodnie określili go jedną z najlepszych i najbardziej wzruszających produkcji telewizyjnych ostatnich lat. Ich opinie znalazły potwierdzenie w nagrodach. Film zdobył 7 nagród Emmy (w tym za najlepszą reżyserię, dla najlepszego filmu i za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą), Złoty Glob (nagroda dla najlepszej aktorki dla Claire Danes) oraz prestiżową nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych (również dla Calire Danes).

Wydanie DVD

Film „Temple Grandin” na DVD zadebiutuje 30 września. Na płycie obok filmu nie zabraknie również wyjątkowych dodatków specjalnych.

  • Jak powstawał film Temple Grandin
  • Komentarz Dr Temple Grandin, reżysera Micka Jacksona i scenarzysty Christophera Mongera

Temple GrandinTemple Grandin

[informacja prasowa]

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…