Dokument o Janie Pawle II na DVD 0

Jan Paweł II. Szukałem Was… to największa produkcja w historii polskiego kina dokumentalnego. Zdjęcia do filmu trwały cztery lata i były realizowane na czterech kontynentach w 13 krajach (Watykan, Włochy, Izrael, Malta, Polska, Meksyk, Jordania, Boliwia, Zambia, Botswana, Kamerun, Turcja, Maroko).

Jan Paweł II

Dokument pokazuje jak wyjątkową rolę w historii Kościoła odegrał Jan Paweł II oraz jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na całym świecie – niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii. Film dostępny jest w Polsce od 3 października.

− Jan Paweł II Szukałem Was… to niezwykłe dokonanie w historii polskiego filmu, dokumentujące nie tylko dzieło i życie Papieża-Polaka, ale także epokę. Jesteśmy dumni, że wprowadzenie filmu na Blu-ray i DVD przypada w udziale Galapagos. To wielkie przedsięwzięcie producenta i zaszczyt dla nas – powiedział Andrzej Łudziński, Prezes oraz Dyrektor Generalny Galapagos Films.

Film Jan Paweł II. Szukałem Was… przemawia do nas w trzech warstwach: pierwszą są ekskluzywne wypowiedzi światowych autorytetów ze świata mediów, kultury, polityki, którzy spotykali się z Janem Pawłem II. Wśród nich laureaci pokojowej nagrody nobla Lech Wałęsa i Dalaj Lama, słynny tenor Placido Domingo, Naczelny Rabin Izraela Meir Lau, Książę Jordanii Bin Talal, Patriarha Konstantynopola Bartolomeo I, oraz najbliżsi współpracownicy: osobisty sekretarz Kard Stanisław Dziwisz oraz Mistrz Ceremonii Abp Piero Marini. Drugą warstwą filmu są materiały archiwalne, unikalne pozyskane z CTV, RAI, LUCE, MEDIASET, Filmoteki Watykańskiej, Filmoteki Narodowej, WFDiF, TVP, Działu Dokumentacji Filmowej UJ, PAP, Episkopatu Polski oraz ze zbiorów prywatnych. Trzecia warstwa to spajające całość filmu niezwykle malownicze zdjęcia z wielu ważnych i niezwykłych miejsc związanych z codzienną działalnością oraz pielgrzymkami Jana Pawła II. Prowadzi nas przez nie narrator Krzysztof Ziemiec dziennikarz, zdobywca Telekamery który jako pierwszy przekazał Polakom informację o śmierci Ojca Świętego.

Producentami filmu są: Tadeusz Lampka, jeden z największych polskich producentów filmowych i telewizyjnych, autor takich przebojów TV jak Złotopolscy, Kryminalni, Na dobre i na złe, M jak miłość, Barwy szczęścia, oraz hitów kinowych m. in. Zakochani, Nigdy w życiu, Tylko mnie kochaj, Nie kłam kochanie, Dlaczego nie, Och Karol 2 (na Blu-ray i DVD w ofercie Galapagos film). Stanisław Szymański – blisko 20 lat współpracujący z Tadeuszem Lampką przy kilkudziesięciu projektach telewizyjnych i filmowych, m in. jako producent wykonawczy serialu Na dobre i na złe z którym związany jest od początku jego istnienia.

Producenci, reżyserię tego ogromnego przedsięwzięcia powierzyli jednemu z najzdolniejszych twórców filmowych młodego pokolenia Jarosławowi Szmidtowi urodzonemu w dniu wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych debiutów ostatnich lat. Jarosław Szmidt jest jednocześnie współscenarzystą filmu (wraz z Mariuszem Wituskim) oraz autorem niezwykle wyrafinowanych artystycznie zdjęć do filmu.

Muzykę do filmu Jan Paweł II. Szukałem was… napisał Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Autor muzyki do kilkudziesięciu filmów polskich i zagranicznych za które wielokrotnie otrzymywał nagrody m.in. na festiwalach Gdyni, Camerimage, Złota Kaczka, oraz międzynarodowych takich jak, Czeski Lew – nagroda Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej czy słowacka Nagroda Filmowa. Nominowany był również do Europejskiej Nagrody Filmowej za muzykę do głośnego obrazu Macieja Dejczera 300 mil do nieba (na DVD w ofercie Galapagos Films). Muzyka została nagrana przez 70-osobową orkiestrę, chóry i solistów w tym chóry i solistów z Kamerunu. W ciągu kilku tygodni od wydania uzyskała status złotej płyty.

Na ekranach kin całej Polski film ukazał się 11 marca 2011 po uroczystej premierze, która miała miejsce dzień wcześniej w Krakowie w obecności wielu osobistości polskich i zagranicznych ze świata polityki, mediów oraz hierarchów kościoła, film był również prezentowany na specjalnych pokazach m.in. dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, dla polskich parlamentarzystów w Sejmie, na specjalnym pokazie w Europarlamencie w Brukseli z udziałem Przewodniczącego Europarlamentu Jerzego Buzka.

Niezwykłej rangi wydarzeniem był uroczysty prywatny pokaz filmu dla papieża Benedykta XVI w dniu 9.04.2011. W historycznej Sali Konsystorza w której podpisany został dokument beatyfikacyjny Jana Pawła II wraz z Ojcem Świętym film obejrzeli zaproszeni przez niego goście: najwyżsi dostojnicy Watykanu, przedstawiciele świata polityki i kultury Włoch oraz twórcy filmu do których Ojciec Święty zwrócił się z następującymi słowami uznania:

Eminencje, Ekscelencje, Drodzy Bracia i Siostry,

Pozdrawiam i zwracam się ze szczerymi podziękowaniami do producentów i realizatorów filmu dokumentalnego o Czcigodnym Papieżu Janie Pawle II. Jestem rad, że tutaj, w Watykanie mogłem go obejrzeć i że mam okazję, by wyrazić wam moje gorące uznanie za waszą pracę, dołączając się do pochwał wyrażonych już przez polski Episkopat i przez niektórych moich współpracowników.

Rzetelność przygotowania filmu i sposób jego realizacji pozwalają zaliczyć go do najcenniejszych obrazów przedstawianych szerokiej publiczności z okazji zbliżającej się beatyfikacji mojego umiłowanego poprzednika. (…)

W lipcu 2011 na Festiwalu Filmowym Ischia Film Festival został wyróżniony nagrodą specjalną

WYDANIE DVD

Film Jan Paweł II. Szukałem Was… na DVD zadebiutuje już 3 października. Na płycie znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne:

  • Zwiastun filmowy
  • Jan Paweł II – Szukałem Was: spoty telewizyjne

[informacja prasowa]

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Jana

No to trzeba się za tym rozejrzeć i nabyć do swojej kolekcji! Bez cienia sarkazmu to piszę, albowiem uważam, że taki dokument jest naprawdę bezcenny nie tylko dla historyków kościoła!

Proszę czekać…