Jack jakiego nie znacie - już na DVD 0

Nazwany przez media „Doktorem Śmierć” amerykański lekarz Jack Kervorkian przez większą część swojego życia walczył o prawo do godnej śmierci dla swoich pacjentów, za co w 1999 roku został skazany na karę długoletniego więzienia. Uhonorowany Złotym Globem i nagrodą Emmy film Jack jakiego nie znacie jest biografią kontrowersyjnego doktora. Wyprodukowany przez telewizję HBO obraz debiutuje na DVD w ofercie Galapagos Films.

Jack, jakiego nie znacie

Urodzony w 1928 roku amerykański lekarz patolog Jack Kervorkian jako zwolennik eutanazji dał się poznać w latach 80. kiedy na łamach niemieckiego magazynu medycznego „Medicine nad Law” opublikował serię artykułów argumentujących za prawem pacjentów do godnej śmierci na życzenie. Kilka lat później, w roku 1987 w jednej z wychodzących w Detroit gazet Kervorkian opublikował pierwsze ogłoszenie, w którym oferował profesjonalną pomoc osobom chcącym odejść z tego świata.

Jack, jakiego nie znacieJack, jakiego nie znacie

Przy pierwszym samobójstwie asystował w 1990 roku. Na dobrowolną śmierć zdecydowała się wtedy 54-letnia Janet Adkins, u której rok wcześniej lekarze zdiagnozowali chorobę Alzheimera. Po tym wydarzeniu Jacka Kervorkiana oskarżono o morderstwo, ale ponieważ w owym czasie w stanie Michigan nie obowiązywały żadne przepisy odnoszące się do eutanazji, sprawa nigdy nie trafiła na wokandę, a zarzuty ostatecznie wycofano. Stan Michigan pozbawił jednak Kervorkiana prawa do wykonywania zawodu lekarza.

Ta decyzja nie przeszkodziła Jackowi Kervorkianowi w dalszej działalności. W latach 1990-1998 asystował przy 130 samobójstwach osób nieuleczalnie chorych. W każdym przypadku to chory – dzięki zaprojektowanej przez lekarza maszynie – samodzielnie odbierał sobie życie.

Za swoją działalność w 1999 roku Jack Kervorkian został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia i skazany na karę od 10 do 25 lat więzienia. Na wolność wyszedł jednak już w 2007 roku zobowiązując się do tego, że już nigdy nikomu nie pomoże w samobójstwie.

Jack Kervorkian zmarł 3 czerwca 2011 roku. Prasa ochrzciła go mianem „Doktora Śmierć”, a świat podzielił na jego przeciwników i zwolenników.

Galapagos Film przedstawia wyprodukowany przez telewizję HBO biograficzny film „Jack jakiego nie znacie” opowiadający o życiu i „działalności” Jacka Kervorkiana. Obraz wyreżyserował zdobywca Oscara® Barry Levinson („Rain Man”), a główną rolę zagrał w nim również nagrodzony Oscarem® Al Pacino, który za rolę „Doktora Śmierć” zdobył Złoty Glob i nagrodę Emmy. W obsadzie filmu znaleźli się ponadto: nominowana do Oscara® Brenda Vaccaro („Bez zobowiązań”), uhonorowany Złotym Globem John Goodman („Big Lebowski”), zdobywczyni Oscara® Susan Sarandon („Thelma i Louise”) oraz nominowany do Indepndent Spirit Award (niezależnego Oscara) Danny Huston („X-Men: Geneza – Wolverine”).

Jack, jakiego nie znacieJack, jakiego nie znacie

− Przeczytałem scenariusz filmu i od razu się nim zachwyciłem. Bardzo rzadko zdarza mi się dostać taki tekst, po którego lekturze wiem, że chcę zagrać w filmie na jego podstawie. A to był taki właśnie scenariusz – miał świetną historię i bohatera, którego odtworzenie na ekranie było prawdziwym aktorskim wyzwaniem – wspomina odtwórca głównej roli Al Pacino.

− Wszyscy słyszeli albo czytali o Jacku Kervorkianie, ale mało kto znał go naprawdę. Większość z nas ma tylko o nim wyobrażenie wykreowane przez media. W naszym filmie staraliśmy się pokazać Jacka takim jaki był naprawdę, opowiedzieć o jego życiu prywatnym, relacjach z ludźmi i zainteresowaniach. Nie chcieliśmy go gloryfikować, ale lepiej pokazać zarówno człowieka jakim był jak i powody, dla których zaangażował się w walkę o legalizację eutanazji – dodaje reżyser Barry Levinson.

Amerykańska premiera filmu „Jack jakiego nie znacie” odbyła się na antenie telewizji HBO 24 kwietnia 2010 roku. Obraz został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez widzów jak i krytyków, czego dowodem są przyznane mu liczne nagrody. Film Barry’ego Levinsona zdobył m.in. Złoty Glob (dla najlepszego aktora – Al Pacino), dwie nagrody Emmy (dla najlepszego aktora – Al Pacino i za najlepszy scenariusz – Adam Mazer), dwie nagrody Satellite Award (dla najlepszego aktora – Al Pacino i dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Brenda Vaccaro) oraz prestiżową nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych (dla najlepszego aktora w filmie telewizyjnym – Al Pacino).

Wydanie DVD
Film „Jack jakiego nie znacie” na DVD zadebiutuje 14 października. Na płycie obok filmu nie zabraknie również wyjątkowych dodatków specjalnych.

Jack, jakiego nie znacieJack, jakiego nie znacie

[informacja prasowa]

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…