Abradab i Markowski w teledysku do 80 milionów 2

"My nadal (chcemy być sobą)" – nowa wersja legendarnej kompozycji Zbigniewa Hołdysa, która stała się w latach 80. nieoficjalnym hymnem młodych Polaków – to motyw przewodni promujący 80 milionów.

Grzegorz Markowski

Współczesną aranżację jednego z największych rockowych przebojów lat 80. przygotował Abradab, współtwórca nurtu hardcore psycho-rap, jeden z założycieli formacji rapowej Kaliber 44. Laureata Fryderyka i Nagrody MTV wsparł wokalnie Grzegorz Markowski, frontman Perfect.

„Rockowość” i „hip-hopowość” są rzeczą drugorzędną” – stwierdza Abradab – „chodziło o to, by wspólnymi siłami stworzyć nową jakość opartą na pewnym kanonie polskiej muzyki. Możliwość zrobienia nowoczesnej wersji była dla mnie wyzwaniem, ale i wielką przyjemnością” – dodaje raper.

„Chcemy być sobą” to wykrzyczana złość, bunt i energia. Utwór ten podobnie jak „Autobiografia” stał się hymnem tamtych czasów i zajmuje szczególne miejsce w zespole Perfect.” – wspomina Markowski.

Reżyserią teledysku zajął się Jacek Kościuszko, nominowany do Fryderyka za klip do piosenki „Nie mogę Cię zapomnieć” Agnieszki Chylińskiej. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt teledysków zrealizowanych dla topowych wykonawców. Wyreżyserował między innymi klip Kazika Staszewskiego do „Ballady o Janku Wiśniewskim” – utworu promującego film „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, pełna suspensu i zaskakujących zwrotów akcji historia wywarła na muzykach duże wrażenie: „80 milionów” to nadzwyczaj lekki film i wbrew rzeczywistości, o której opowiada, ogląda się go bardzo dobrze.” – zauważa Abradab. „Znamy te fakty z historii, ale traktowane dzisiaj łagodnie i śmiesznie mają swój piękny wymiar.” – wtóruje mu wokalista Perfectu.

Fabuła filmu:

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.

Film „80 milionów” zagości w kinach 25 listopada 2011. Jego dystrybutorem i producentem klipu "My nadal (chcemy być sobą)" jest Kino Świat.

[informacja prasowa]

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…