Kolekcja filmów Bessona w sklepach 1

Od 23 listopada w polskich sklepach debiutuje ciekawa kolekcja filmowa jednego z najlepszych francuskich reżyserów – Luca Bessona, w której znalazły się m.in. Piąty element, Leon Zawodowiec (wersja reżyserska) czy Nikita.

Leon Zawodowiec

WIELKI BŁĘKIT

LE GRAND BLEU, 1988
Występują: Jean-Marc Barr, Jean Reno, Rosanna Arquette

Dla Jacquesa Maloya (Jean-Marc Barr) morze jest domem, pasją, wszystkim. Od dzieciństwa czuje się lepiej w podwodnym królestwie delfinów niż wśród ludzi. Również od dzieciństwa rywalizuje z drugim doskonałym nurkiem, Enzo (Jean Reno), którego ambicja w biciu kolejnych rekordów głębokości w nurkowaniu bez butli jest niepohamowana. Zbliża się starcie odwiecznych rywali. Obaj są pewni siebie i zdeterminowani. Zakochana w Maloyu Johanna (Rosanna Arquette) chce powstrzymać ukochanego przed podjęciem takiego ryzyka, ale morze okazuje się silniejsze niż miłość, niż ląd, niż życie…

ATLANTIS
ATLANTIS, 1991

Niezwykła podróż do miejsc, które wybrał bohater kultowego „Wielkiego błękitu”. Olśniewające piękno podwodnego świata pokazane jest w nowatorski sposób. Besson rezygnuje z tradycyjnej narracji – zachwycające zdjęcia, które portretują mieszkańców morskich głębin, mówią same za siebie. Przy dźwiękach hipnotyzującej muzyki Erica Serry zadziwiające podwodne istoty – płaszczki, delfiny, wieloryby, węże morskie, rekiny – oprowadzają nas po miejscach przecudnych, dla nas niedostępnych, których widok zostaje w pamięci na długo po obejrzeniu filmu.

OSTATNIA WALKA

LE DERNIER COMBAT, 1983
Występują: Pierre Jolivet, Jean Bouise, Christine Krüger, Jean Reno

Czarno-biały, pozbawiony dialogów debiutancki film Luca Besson, który udowadnia, że wyobraźnia tego wybitnego twórcy nie ma granic, a niezwykły talent pozwala mu udźwignąć nawet najbardziej nowatorskie pomysły.
Ponura, post-apokaliptyczna wizja świata. Wielką katastrofę nuklearną przeżyli tylko nieliczni przedstawiciele gatunku homo sapiens. Nie potrafią mówić, a ich życie sprowadza się do brutalnej walki o żywność i schronienie. Główny bohater (Pierre Jolivet), bezimienny mieszkaniec ruin dawnego drapacza chmur, próbuje zbudować samolot, którym chce uciec z miejsca, opanowanego przez ludzkie bestie. Po wielu próbach udaje mu się wzbić w powietrze.

METRO
SUBWAY, 1985
Występują: Christopher Lambert, Isabelle Adjani, Michael Galabru,
Richard Bohringer, Jean Reno

Fred (Christopher Lambert), rozczochrany oportunista i lekkoduch, mieszka w podziemiach paryskiego metra. Utrzymuje się z tego, co ukradnie lub wyłudzi. Za towarzystwo ma wszelakiej maści dziwaków i drobnych przestępców. Na dodatek musi ukrywać się przed ścigającym go inspektorem policji, ukradł bowiem torebkę pewnej bogatej businesswoman (Isabelle Adjani), a następnie zaczął ją szantażować. Jednak nawet wiodąc tak marną egzystencję Fred ma marzenia: chce ożenić się z bogatą kobietą oraz założyć grupę rockową

OkładkiOkładki

PIĄTY ELEMENT

THE FIFTH ELEMENT, 1997
Występują: Bruce Willis, Milla Jovovich, Gary Oldman, Ian Holm, Chris Tucker

Nowy Jork, rok 2259. Ziemi grozi totalna zagłada. Ludzkość nie ma szans w konfrontacji z siłami absolutnego Zła. Inwazję może powstrzymać jedynie "piąty element" – tajemnicza substancja, która w połączeniu z czterema ziemskimi żywiołami zapobiegnie globalnej katastrofie. Nikt jednak nie wie, gdzie owa substancja się znajduje. Cała nadzieja w byłym komandosie, a obecnie niesfornym nowojorskim taksówkarzu. Korben Dallas (Bruce Willis) przywykł do wypełniania misji specjalnych, ale nigdy nie podejrzewał, że będzie musiał ratować życie całego globu… Ale od chwili, kiedy na dachu jego powietrznej taksówki ląduje atrakcyjna, zbuntowana i tajemnicza kosmitka Leeloo (Milla Jovovich), wszystko jest możliwe.

LEON ZAWODOWIEC (wersja reżyserska)

LÉON, 1994
Występują: Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman
Leon (Jean Reno) to płatny morderca z niezłomnymi zasadami. Ponury, małomówny, w długim staromodnym płaszczu i wełnianej czapeczce przypomina co prawda bardziej stracha na wróble niż perfekcyjnego killera, ale jest najlepszy w swoim fachu. Pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi dwunastoletniej Matyldzie (Natalie Portman), której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda (Gary Oldman) z DEA wymordowali całą rodzinę. Od tej chwili ci dwoje skazani są na siebie. Leon uczy Matyldę "zawodu", a ta w zamian uczy Leona… czytać. Między nimi rodzi się więź, która powoduje, że zabójca doskonały staje się innym człowiekiem.

NIKITA
LA FEMME NIKITA, 1990
Występują: Anne Parillaud, Marc Duret, Patric Fontana

Skazana na dożywocie za zabicie policjanta młoda złodziejka i narkomanka Nikita (Anne Parillaud) otrzymuje propozycję nie do odrzucenia: może spędzić życie w więzieniu albo zostać zawodowym zabójcą, pracującym na zlecenie tajnej agencji rządowej. Dziewczyna przechodzi szkolenie pod okiem sadystycznego opiekuna i rozpoczyna nowe życie. Jako Josephine staje się uwodzicielską i wyrafinowaną maszyną do zabijania, która brutalnie rozprawia się z przeciwnikami. Jest perfekcyjna, najlepsza w swoim fachu. Czy jednak cena za wolność nie okaże się zbyt wysoka?

NIEZWYKŁE PRZYGODY ADELI BLANC-SEC

LES AVENTURES EXTRAORDINAIRES D’ADÈLE BLANC-SEC, 2010
Występują: Louise Bourgoin, Mathieu Amalric, Gilles Lellouche, Jean-Paul Rouve, Philippe Nahon

Indiana Jones w spódnicy! Adela Blanc-Sec (Louise Bourgoin) jest młodą, odważną i spontaniczną reporterką, która przemierza świat w poszukiwaniu nowych ekscytujących przygód. Tym razem trafia do egzotycznego Egiptu, gdzie niestraszne są jej spotkania oko w oko z ożywionymi mumiami wszystkich kształtów i rozmiarów. Adela szuka konkretnej mumii – lekarza, który według legendy umiał ożywiać zmarłych. Tymczasem w Paryżu wybucha prawdziwa panika. Z liczącego sobie 136 milionów lat jaja wykluwa się latająca bestia, przypominająca prehistorycznego pterodaktyla, i zaczyna terroryzować mieszkańców stolicy Francji. Sytuacja ta nie przeraża jednak dzielnej Adeli, która na swoim koncie ma już niejedną niesamowitą przygodę. Reporterka rusza na ratunek swojemu miastu.

KolekcjaKolekcja

[informacja prasowa]

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Avatar square 200x200
Michał 2011-11-26

zgadzam się,zdecydowanie przygody Adeli nie powinny znaleźć się w tym boksie.

Czudi 2011-11-25

Już wiem co chciałbym od Mikołaja:) Pewnie obejdę się smakiem, ale boks świetny dla fanów reżysera, pytanie jak z dodatkami
edit
Brakuje jednak Angel-A i Joanna d’Arc zamiast przygód Adeli. Za to wczesne filmy to perełki

Proszę czekać…