Polskie Nagrody Filmowe Orły 2007. W konkursie 29 filmów 0

Rozpoczęła się dziewiąta edycja Orłów, nagród przyznawanych przez Polską Akademię Filmową. Konkursowi towarzyszyć będzie przegląd polskich filmów, które trafiły do regularnej dystrybucji w Polsce w 2006 roku.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznane zostaną po raz dziewiąty. Do członków Akademii została właśnie wysłana pierwsza tura kart do głosowania. Konkursowi towarzyszyć będzie przegląd filmów, który w dniach 5-19 stycznia odbędzie się w warszawskim Multikinie.

Statuetka Orła / www.pnf.plStatuetka Orła / www.pnf.pl

Nominacje do Orłów 2007 ogłoszone zostaną 29 stycznia, zaś 3 marca 2007 roku poznamy laureatów Nagród. 26 lutego na specjalnej konferencji prasowej zostanie ogłoszone nazwisko laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.

Kandydatami do Polskich Nagród Filmowych są polskie filmy fabularne oraz ich autorzy, które znalazły się w polskich kinach przez okres przynajmniej jednego tygodnia na płatnych pokazach w 2006 roku.

Laureatów wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej. O ostatecznym zwycięstwie w każdej z kategorii decyduje największa liczba głosów. W głosowaniu na Najlepszy Film Europejski biorą udział wszystkie filmy europejskie, które znalazły się w regularnym rozpowszechnianiu w Polsce przez okres przynajmniej jednego tygodnia na płatnych pokazach w 2006 roku.

Głosowanie na Orły jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu. Głosowanie przeprowadza i nadzoruje czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PricewaterhouseCoopers, gwarantująca wiarygodność procesu głosowania. Do czasu otwarcia kopert na każdym etapie wyniki głosowania zna tylko jedna osoba – Antoni Tymiński, partner w PricewaterhouseCoopers, który osobiście nadzoruje i gwarantuje prawidłowość procesu zliczania głosów.

Nagrody przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w następujących kategoriach:

 • Najlepszy Film
 • Najlepsza Główna Rola Męska
 • Najlepsza Główna Rola Kobieca
 • Najlepsza Reżyseria
 • Najlepszy Scenariusz
 • Osiągnięcia Życia
 • Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska
 • Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca
 • Najlepsze Zdjęcia
 • Najlepsza Scenografia
 • Najlepsza Muzyka
 • Najlepsze Kostiumy
 • Najlepszy Montaż
 • Najlepszy Dźwięk
 • Najlepszy Film Europejski
W pierwszej turze głosowania członkowie Polskiej Akademii Filmowej głosują w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Osiągnięcia Życia, Najlepszy Film Europejski oraz w tych kategoriach zawodowych, do których zostali indywidualnie uprawnieni. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.

FILMY KANDYDUJĄCE DO POLSKICH NAGRÓD FILMOWYCH ORŁY 2007:

01. Bezmiar sprawiedliwości
02. Chaos
03. Co słonko widziało
04. Czeka na nas świat
05. Dublerzy
06. Francuski numer
07. Hi Way
08. Jasminum
09. Ja wam pokażę!
10. Jan Paweł II
11. Job, czyli ostatnia szara komórka
12. Kobieta z papugą na ramieniu
13. Kochankowie Roku Tygrysa
14. Kochankowie z Marony
15. Krótka histeria czasu
16. Kto nigdy nie żył…
17. Masz na imię Justine
18. Oda do radości
19. Palimpsest
20. Plac Zbawiciela
21. Pod powierzchnią
22. Polisz Kicz Projekt… Kontratakuje
23. Po sezonie
24. S@motność w Sieci
25. Statyści
26. Teraz ja
27. Tylko mnie kochaj
28. Wszyscy jesteśmy Chrystusami
29. Z odzysku

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie – Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe.

Kadr z filmu Wszyscy jesteśmy Chrystusami 2006Kadr z filmu Wszyscy jesteśmy Chrystusami 2006

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: Historia kina w Popielawach (1999), Dług (2000), Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2001), Cześć Tereska (2002), Pianista (2003), Zmruż oczy (2004), Wesele (2005) oraz Komornik (2006).

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…