Nowa ekranizacja Szatana z siódmej klasy w TVP1 0

Śliczna dziewczyna o fiołkowych oczach, niezwykła zagadka w pamiętniku oficera napoleońskiego, niebezpieczna szajka gotowa na wszystko, by zdobyć skarb i oczywiście tytułowy szatan z siódmej klasy, który logiką myślenia pokonuje najtęższe umysły. Wszystko to będzie można obejrzeć w Jedynce w nowym 7-odcinkowym serialu dla młodzieży pt. „Szatan z siódmej klasy” w reżyserii Kazimierza Tarnasa już od 7 stycznia.

Jest to już czwarta ekranizacja książki Kornela Makuszyńskiego w dorobku reżyserskim Kazimierza Tarnasa, który zrealizował wcześniej : Szaleństwa panny Ewy , Pannę z mokrą głową i Awanturę o Basię. W jednym z epizodów filmu pojawia się Maria Kaniewska, która wyreżyserowała poprzednią ekranizację Szatana z siódmej klasy, przed 45 laty.

Sensacyjna akcja filmu, okraszona humorem słownym i sytuacyjnym, toczy się podczas wakacji w starym pałacu, gdzieś na polskiej prowincji. Siedemnastoletni Adaś Cisowski, zwany przez swojego nauczyciela „Szatanem” ze względu na swoje nadzwyczajne zdolności detektywistyczne wpada na trop skarbu, ukrytego gdzieś w okolicy przez żołnierza napoleońskiego. Nie wie, że na podobny trop wpada szajka niebezpiecznych przestępców…

Zdjęcia do serialu były realizowane w Bielsku-Białej w zabytkowym budynku Liceum im. Mikołaja Kopernika, w beskidzkich plenerach, w Warszawie, gdzie dzieje się akcja powieści i podwarszawskim dworku. Reżyser zdecydował się na bielską szkołę, ze względu na jej zabytkowe mury, w których chciał wskrzesić niepowtarzalny klimat przedwojennej klasy. Klimat czasów, gdy profesor był dla uczniów prawdziwym autorytetem.

Kadr z filmu Szatan z VII klasy 2006Kadr z filmu Szatan z VII klasy 2006

Tytułową rolę zagrał Bartosz Fajge. W serialu wystąpił Wojciech Malajkat jako profesor Gąsowski i Anna Seniuk jako służąca z domu Cisowskich, a także młodziutka Katarzyna Bator, Krzysztof Globisz, Katarzyna Pypno, Tytus Hołdys, Marek Serdiukow, Krystyna Tkacz, Justyna Sieńczyłło, Emilian Kamiński, Leon Niemczyk, Henryk Talar, Wojciech Siemion, Lech Ordon.

Emisja I odcinka „Niech żyje cesarz i jeszcze kilka innych osób” w niedzielę, 7 stycznia 2007 o godz. 10.35

Twórcy serialu:
Reżyseria: Kazimierz Tarnas
Scenariusz: Kazimierz Tarnas, Tomasz Piotrowski
Zdjęcia: Zdzisław Najda
Muzyka: Krzesimir Dębski

Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Wodnica79

Dokładnie – popieram!
Dla mnie filmy "Szatan z 7. klasy" zawsze będzie tylko jeden – ten pierwszy!

Widziałąm zapoiwiedzi tego nowego; czasem zapowiedzi zachęcają (może dopiero późnej cała prawda o filmie wychodzi na jaw), ale w tym przypadku zapowiedzi nie zachęciły mnie ani trochę do obejrzenia.

Anonimowy

I po cholerę robić coś takiego, skoro wersja z 1960 jest idealna?

Proszę czekać…