http://vimeo.com/mironkundzicz

100 lat w kinie, czyli filmowa historia rodziny Kolskich 0

13 stycznia 2007r. w Łodzi, odbędzie się uroczystość 100 lat w kinie, czyli filmowa historia rodziny Kolskich, będąca uhonorowaniem wielopokoleniowej tradycji filmowej, której początek dała projekcja w kinie Theatre Optique Parisien 13 stycznia 1907r. na ulicy Piotrkowskiej 15 w Łodzi.

Właścicielem kina był M. Hendlisz, pradziadek Michała Pakulskiego (operator filmowy), pradziadek Jana Jakuba Kolskiego i Ewy Pakulskiej (reżyser, montażystka filmowa), dziadek Romana Kolskiego (montażysta filmowy) i teść Jana Kolskiego (dystrybutor, producent filmowy).

Kadr z filmu Jasminum 2006Kadr z filmu Jasminum 2006

W związku z tą rocznicą, w miejscu, gdzie odbyła się pierwsza projekcja filmowa w kinie Theatre Optique Parisien (ul. Piotrkowska 15) 13 stycznia 2007 roku o godzinie 16.00, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica oraz odbędzie się przygotowana inscenizacja z epoki komentująca to wydarzenie, której narratorem będzie Jacek Szerszenowicz. Happening w strojach z epoki przygotowało Studio Teatralne Słup Marcela Szytenhelma a w roli tapera wystąpi Aleksandra Kędra-Dąbrowska.

Ponadto 13 stycznia o godz. 18.00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi otwarte zostaną dwie wystawy:

1. 100 lat Kinematografii Kolskiej- wystawa historyczna, poświecona filmowemu dorobkowi rodziny Kolskich,

2. Piotra Bujnowicza Magia Jasminum (fotografie)

W dniach 12-20 stycznia, w kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii odbędzie się Przegląd 100 lat kinematografii Kolskiej. W programie znalazły się m.in.: Jasminum, Historia kina w Popielawach i Kobieta samotna. Na wszystkie wydarzenia i projekcje jest wstęp wolny.

Benefis 13 stycznia uświetni obecność zaproszonych licznych gości i przyjaciół Rodziny Kolskich i Pakulskich, w której filmowa tradycja trwa nieprzerwanie aż od pięciu pokoleń.

Współorganizatorami wydarzenia są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Łodzi, Sieć Kin Studyjnych, Fundacja Vena, Stowarzyszenie Łódź Filmowa, Agencja Pro Cinema – Kino Charlie, Muzeum Kinematografii, Łódzkie Centrum Filmowe, PWSFTviT, oraz Instytucja Filmowa Silesia-Film, Telewizja Polska, Best Film Sp z o.o., Wytwórnia Filmowa Czołówka , Heritage Films Sp z o.o, MPK – Łódź Sp z o.o.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…