"May the Force Be With You"

Paszport Polityki dla Sławomira Fabickiego 0

Redakcja tygodnika Polityka ogłosiła laureatów tegorocznych Paszportów Polityki. W kategorii Film nagrodę otrzymał Sławomir Fabicki.

Fabicki został nagrodzony za swój pierwszy film pełnometrażowy Z odzysku, pokazujący moralne wybory młodego Polaka dorastającego we współczesnej rzeczywistości, za wielką wrażliwość artystyczną i społeczną – jak uzasadniło werdykt Jury. Film Z odzysku otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jest polskim kandydatem do Oscara.

Kadr z filmu Z odzysku 2006Kadr z filmu Z odzysku 2006

Reżyser jest laureatem wielu nagród. W 2002 roku jego film krótkometrażowy Męska sprawa zdobył nominację do Oscara. Otrzymał też wiele nagród na prestiżowych światowych festiwalach, miedzy innymi w Moskwie, Teheranie i Nowym Jorku. Z Odzysku był w tym roku prezentowany na w Cannes, gdzie otrzymał wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Dwukrotnie nominowany do tej nagrody, Sławomir Fabicki jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Polityka przyznała swoje nagrody po raz 14. W kategorii film poza Sławomirem Fabickim nominacje otrzymali także aktorka Jowita Budnik za rolę w Placu Zbawiciela oraz reżyser Xawery Żuławski za Chaos.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…