Królewskie nominacje Brytyjskiej Akademii Filmowej 0

Brytyjska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do swoich nagród. Królowa zdobyła aż 10 wyróżnień.

O jedną nominację mniej otrzymał poddany jej królewskiej mości, czyli James Bond. Obraz Casino Royale wyróżniono w m.in. w kategoriach najlepszy aktor i najlepszy film brytyjski. W ośmiu kategoriach nominowany został obraz fantasy Labirynt Fauna, a w siedmiu Babel.

W kategoriach aktorskich wyróżniono Leonardo DiCaprio, Richarda Griffithsa, Petera O'Toole, Foresta Whitakera, Daniela Craiga, Judi Dench, Penelope Cruz, Meryl Streep, Kate Winslet oraz Helen Mirren.

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej zostaną wręczone 11 lutego w Royal Opera House. Na gali tym razem nie pojawi się jako prowadzący Stephen Fry. Zastąpi go prezenter telewizyjny Jonathan Ross.

Poniżej pełna lista nominowanych do nagród BAFTA

Najlepszy film
Babel
Infiltracja
Ostatni król Szkocji
Mała Miss
Królowa

Statuetka im. Alexandra Kordy dla brytyjskiego filmu roku
Casino Royale
Ostatni król Szkocji
Notatki o skandalu
Królowa
Lot 93

Statuetka im. Carla Foremana dla najlepszego brytyjskiego debiutanta
Andrea Arnold (reżyser) – Red Road
Julian Gilbey (reżyser) – Rollin' With The Nines
Christine Langan (producent) – Pierrepoint
Gary Tarn (reżyser) – Black Sun
Paul Andrew Williams (reżyser) – London To Brighton

Statuetka im. Davida Leana dla najlepszego reżysera
Babel – Alejandro Gonz?lez In?rritu
InfiltracjaMartin Scorsese
Mała MissJonathan Dayton/Valerie Faris
KrólowaStephen Frears
Lot 93Paul Greengrass

Najlepszy scenariusz oryginalny
Babel – Guillermo Arriaga
Mała MissMichael Arndt
Labirynt FaunaGuillermo Del Toro
KrólowaPeter Morgan
Lot 93Paul Greengrass
Najlepszy scenariusz adaptowany
Casino RoyaleNeal Purvis/Robert Wade/Paul Haggis
InfiltracjaWilliam Monahan
Diabeł ubiera się u Prady – Aline Brosh Mckenna
Ostatni król SzkocjiPeter Morgan/Jeremy Brock
Notatki o skandaluPatrick Marber

Najlepszy film nieanglojęzyczny
Apocalypto – Mel Gibson/Bruce Davey
Zwartboek – Teun Hilte/San Fu Maltha/Jens Meurer/Paul Verhoeven
Labirynt Fauna – Alfonso Cuarón/Bertha Navarro/Frida Torresblanco/Guillermo Del Toro
Rang De Basanti – Ronnie Screwvala/Rakeysh Omprakash Mehra
Volver – Agustín Almodóvar/Pedro Almodóvar

Najlepsza animacja
Auta – John Lasseter
Wpuszczony w kanał – David Bowers/Sam Fell
Happy Feet – tupot małych stóp – George Miller

Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Daniel CraigCasino Royale
Leonardo DicaprioInfiltracja
Richard GriffithsThe History Boys
Peter O'TooleVenus
Forest WhitakerOstatni król Szkocji

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Penelope CruzVolver
Judi DenchNotatki o skandalu
Helen MirrenKrólowa
Meryl StreepDiabeł ubiera się u Prady
Kate WinsletMałe dzieci

Najlepszy aktor drugoplanowy
Alan Arkin – Mała Miss
James Mcavoy – Ostatni król Szkocji
Jack Nicholson – Infiltracja
Leslie Phillips – Venus
Michael Sheen – Królowa

Najlepsza aktorka drugoplanowa
Emily Blunt – Diabeł ubiera się u Prady
Abigail Breslin – Mała Miss
Toni Colette – Mała Miss
Frances De La Tour – The History Boys
Jennifer Hudson – Dreamgirls

Statuetka im. Anthony'ego Asquitha dla najlepszego kompozytora
Babel – Gustavo Santaolalla
Casino Royale – David Arnold
Dreamgirls – Henry Krieger
Happy Feet – tupot małych stóp – John Powell
Królowa – Alexandre Desplat

Najlepsze zdjęcia
Babel – Rodrigo Prieto
Casino Royale – Phil Meheux
Ludzkie dzieci – Emmanuel Lubezki
Labirynt Fauna – Guillermo Navarro
Lot 93 – Barry Ackroyd

Najlepszy montaż
Babel – Stephen Mirrione/Douglas Crise
Casino Royale – Stuart Baird
Infiltracja – Thelma Schoonmaker
Królowa – Lucia Zucchetti
Lot 93 – Clare Douglas/Christopher Rouse/Richard Pearson

Najlepsza scenografia
Casino Royale – Peter Lamont/Simon Wakefield
Ludzkie dzieci – Geoffrey Kirkland/Jim Clay/Jennifer Williams
Maria Antonina – K K Barrett/Véronique Melery
Labirynt Fauna – Eugenio Caballero/Pilar Revuelta
Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka – Rick Heinrichs/Cheryl A Carasik

Najlepsze kostiumy
Diabeł ubiera się u Prady – Patricia Field
Maria Antonina – Milena Canonero
Labirynt Fauna – Lala Huete
Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka – Penny Rose
Królowa – Consolata Boyle

Najlepszy dźwięk
Babel – José García/Jon Taylor/Chris Minkler/Martín Hernández
Casino Royale – Chris Munro/Eddy Joseph/Mike Prestwood Smith/Martin Cantwell/Mark Taylor
Labirynt Fauna – Martín Hernández/Jamie Bashkt
Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka – Christopher Boyes/George Watters Ii/ Paul Massey/Lee Orloff
Lot 93 – Chris Munro/Mike Prestwood Smith/Douglas Cooper/Oliver Tarney/Eddy Joseph

Najlepsze efekty specjalne
Casino Royale – Steve Begg/Chris Corbould
Ludzkie dzieci – Frazer Churchill/Tim Webber/Michael Eames/Paul Corbould
Labirynt Fauna – Edward Irastorza/Everett Burrell
Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka – John Knoll/Hal Hickel/Charles Gibson
Superman: Powrót – Mark Stetson

Najlepsza charakteryzacja
Diabeł ubiera się u Prady – Nicki Ledermann/Angel De Angelis
Maria Antonina – Jean-Luc Russier/Desiree Corridoni
Labirynt Fauna
Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka – Ve Neill/Martin Samuel
Królowa – Daniel Phillips

Najlepsza animacja króktometrażowa
Dreams And Desires – Family Ties – Les Mills/Joanna Quinn
Guy 101 – Ian Gouldstone
Peter And The Wolf – Hugh Welchman/Alan Dewhurst/Suzie Templeton

Najlepszy film krótkometrażowy
Care – Rachel Bailey/Corinna Faith
Cubs – Lisa Williams/Tom Harper
Do Not Erase – Asitha Ameresekere
Hikikomori – Karley Duffy/Paul Wright
Kissing, Tickling And Being Bored – David Smith/Jim Mcroberts

Statuetka Orange Rising Star Award dla najlepszej wschodzącej gwiazdy (nominacje ogłoszone 8 stycznia 2007 roku)
Emily Blunt
Eva Green
Naomie Harris
Cillian Murphy
Ben Whishaw

Kadr z filmu Królowa 2006Kadr z filmu Królowa 2006

megafon.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Miron 2007-01-13

a to moje:
Najlepszy film
"Mała Miss"

Statuetka im. Alexandra Kordy dla brytyjskiego filmu roku
"Królowa"

Statuetka im. Carla Foremana dla najlepszego brytyjskiego debiutanta
Paul Andrew Williams (reżyser) – "London To Brighton"

Statuetka im. Davida Leana dla najlepszego reżysera
"Królowa" – Stephen Frears

Najlepszy scenariusz oryginalny
"Królowa" – Peter Morgan

Najlepszy scenariusz adaptowany
"Ostatni król Szkocji" – Peter Morgan/Jeremy Brock

Najlepszy film nieanglojęzyczny
"Volver" – Agustín Almodóvar/Pedro Almodóvar

Najlepsza animacja
"Wpuszczony w kanał" – David Bowers/Sam Fell

Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Forest Whitaker – "Ostatni król Szkocji"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Helen Mirren – "Królowa"

Najlepszy aktor drugoplanowy
Alan Arkin – "Mała Miss"

Najlepsza aktorka drugoplanowa
Toni Colette – "Mała Miss"

Statuetka im. Anthony’ego Asquitha dla najlepszego kompozytora
"Dreamgirls" – Henry Krieger

Najlepsze zdjęcia
"Labirynt Fauna" – Guillermo Navarro

Najlepszy montaż
"Infiltracja" – Thelma Schoonmaker

Najlepsza scenografia
"Labirynt Fauna" – Eugenio Caballero/Pilar Revuelta

Najlepsze kostiumy
"Maria Antonina" – Milena Canonero

Najlepszy dźwięk
"Lot 93" – Chris Munro/Mike Prestwood Smith/Douglas Cooper/Oliver Tarney/Eddy Joseph

Najlepsze efekty specjalne
"Labirynt Fauna" – Edward Irastorza/Everett Burrell

Najlepsza charakteryzacja
"Labirynt Fauna"

Najlepsza animacja króktometrażowa
"Peter And The Wolf" – Hugh Welchman/Alan Dewhurst/Suzie Templeton

Najlepszy film krótkometrażowy
"Kissing, Tickling And Being Bored" – David Smith/Jim Mcroberts

Statuetka Orange Rising Star Award dla najlepszej wschodzącej gwiazdy (nominacje ogłoszone 8 stycznia 2007 roku)
Cillian Murphy

Mort_Rainey 2007-01-12

Moje typy

Najlepszy film:
"Infiltracja"

Statuetka im. Alexandra Kordy dla brytyjskiego filmu roku:
"Casino Royale"

Statuetka im. Davida Leana dla najlepszego reżysera:
"Infiltracja" – Martin Scorsese

Najlepszy scenariusz oryginalny:
"Babel" – Guillermo Arriaga

Najlepszy scenariusz adaptowany:
"Casino Royale" – Neal Purvis/Robert Wade/Paul Haggis ||||| "Infiltracja" – William Monahan :)

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
"Apocalypto" – Mel Gibson/Bruce Davey

Najlepsza animacja:
"Happy Feet – tupot małych stóp" – George Miller

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:
Leonardo Dicaprio – "Infiltracja"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:
Meryl Streep – "Diabeł ubiera się u Prady"

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Jack Nicholson – "Infiltracja"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Abigail Breslin – "Mała Miss

Statuetka im. Anthony’ego Asquitha dla najlepszego kompozytora:
"Casino Royale" – David Arnold You Know My Name jest Chrisa Cornella też jest świetne:)

Najlepsze zdjęcia:
"Ludzkie dzieci" – Emmanuel Lubezki

Najlepszy montaż:
"Casino Royale" – Stuart Baird

Najlepsza scenografia:
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" – Rick Heinrichs/Cheryl A Carasik

Najlepsze kostiumy:
"Maria Antonina" – Milena Canonero

Najlepszy dźwięk:
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" – Christopher Boyes/George Watters Ii/ Paul Massey/Lee Orloff

Najlepsze efekty specjalne:
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" – John Knoll/Hal Hickel/Charles Gibson

Najlepsza charakteryzacja:
"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" – Ve Neill/Martin Samuel

Statuetka Orange Rising Star Award dla najlepszej wschodzącej gwiazdy:
Eva Green/Cillian Murphy

Proszę czekać…