http://vimeo.com/mironkundzicz

Frears przewodniczącym w Cannes 0

Brytyjski reżyser Stephen Frears będzie przewodniczącym jury na 60. Festiwalu Filmowym w Cannes (16-27 maj 2007 rok).

Prezydent Festiwalu, Gilles Jacob powiedział, że wybór Frearsa na przewodniczącego stawia Festiwal w Cannes pod szczęśliwą gwiazdą, ponieważ reżyser jest pełen inteligencji, dobrego ducha i impertynencji. Sam zainteresowany, wybór na przewodniczącego skomentował krótko i ironicznie: Boże chroń Cannes.

Chiwetel Ejiofor i Stephen Frears na planie filmu Niewidoczni 2002Chiwetel Ejiofor i Stephen Frears na planie filmu Niewidoczni 2002

Urodzony w Leicester w 1941, Frears nakręcił swój debiut kinowy Gumshoe w 1971. Wcześniej, przez dziesięć lat pracował w telewizji. Jego kolejny film, Wykonać wyrok można było oglądać dopiero w 1984. Rok później powstał jeden z jego ważniejszych filmów: Moja piękna pralnia.

Anglik musiał jednak czekać na sławę jeszcze dwa lata. Przyniósł mu ją obraz Nadstaw uszu, który został wybrany w oficjalnej selekcji na Festiwalu Filmowym w Cannes.

W 1988, melodramatem Niebezpieczne związki opartym na książce Pierrea Choderlosa de Laclosa, zyskał sobie szacunek krytyki i widzów. Dzięki temu mógł nakręcić w USA Naciągaczy w 1990, za których był nominowany do Oscara, w kategorii Najlepszy Reżyser oraz Przypadkowego bohatera z 1992.

Frears starał się kręcić filmy w każdym gatunku. Dzięki temu stworzył takie obrazy jak: Mary Reilly (1996), która walczyła o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, Furgonetkę (1996), która była nominowana do Złotej Palmy w Cannes, Krainę Hi-Lo (1999), która zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia. Poza tym nakręcił też Przeboje i podboje (2000) Małego Liama (2000) i Niewidocznych (2002), które walczyły o główne laury w Wenecji oraz Panią Henderson (2005). Warto też wspomnieć o telewizyjnych obrazach jak The Snapper z 1993 i The Deal z 2003.

Jego ostatni film, Królowa (polska premiera 26 stycznia), Zdobył nagrody dla Najlepszej Aktorki (Helen Mirren) i Najlepszego Scenariusza (Peter Morgan) na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2006 roku.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…