Po prostu kocham kino :)

Węże 2013, czyli najgorsze polskie filmy 4

1 lutego oficjalnie rozpoczęła się 2. edycja nagród dla najgorszych polskich filmów minionego roku. Laureatów Węży 2013 poznamy 3 kwietnia.

Węże 2013 zostaną przyznane polskim twórcom i filmom, których produkcje gościły w minionym roku na ekranach polskich kin w regularnej dystrybucji. W sezonie 2012 od 1 stycznia do 31 grudnia takich tytułów pojawiło się blisko 40. Nominacje do Węży zostaną ogłoszone 4 marca, zaś laureatów poznamy 3 kwietnia.

Tegoroczne Węże zostaną przyznane w 12 kategoriach:

WIELKI WĄŻ czyli NAJGORSZY FILM
AKTOR
AKTORKA
DUET NA EKRANIE
REŻYSERIA
SCENARIUSZ
KOMEDIA, KTÓRA NIE ŚMIESZY
NAJGORSZY EFEKT SPECJALNY
ŻENUJĄCA SCENA
WYSTĘP PONIŻEJ GODNOŚCI
PLAKAT

Przyznając Węże Akademia pragnie włączyć się do poważnej dyskusji na temat kondycji polskiego kina. Obok bowiem licznych nagród dla najlepszych przedstawicieli rodzimej kinematografii organizatorzy pragną zwrócić także uwagę na to co w naszej filmowej przestrzeni bardzo się nie udało. Akademia liczy, że tą drogą uda się także wpłynąć na poziom polskich produkcji filmowych.

Akademia Węży skupia już blisko sto osób zajmujących się w większym lub mniejszym wymiarze sprawami kultury w naszym kraju. Są tutaj dziennikarze, publicyści, młodzi twórcy filmowi, animatorzy kultury. Trwa nieustający nabór chętnych osób, które aktywnie i otwarcie chcą wypowiedzieć się na temat polskiego kina. Organizatorzy czekają na chętnych pod adresem maila nagrodyweze@gmail.com

Węże to także cotygodniowy program filmowy, który można oglądać na wężowym kanale YouTube lub na stronie Węży na Facebooku. W tej wężowej produkcji ocenie zostają poddawane polskie filmy na bieżąco pojawiające się w polskich kinach. Gospodarze programu Anna Tatarska i Kamil Śmiałkowski dyskutują też o najgorszych polskich filmach w historii, a o swoich zmaganiach z nieudanym polskim kinem mówią zapraszani goście.

Ostatnie lata w polskiej kinematografii to czas wyraźnej polaryzacji. Pojawia się coraz więcej filmów dobrych i bardzo dobrych, ale też sporo tytułów boleśnie złych. Mówmy głośno i wyraźnie o jednych i o drugich.

W tej edycji pojawią się tytuły, które wczesną wiosną zeszłego roku bezpośrednio zainspirowały powstanie naszej idei. Jest więc co nagradzać.

Kamil Śmiałkowski

[informacja prasowa]

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

Santanico 2013-03-21

wiadomo natomiast,że prowadzącym gale będzie Tomasz Karolak

Quagmire 2013-03-16

Żeby Idziak znowu przyszedł ze skargą? :)

Santanico 2013-03-16

TVP Kultura :-D

Quagmire 2013-03-15

Ciekawe która stacja telewizyjna skusiła się na to wydarzenie. Kino Polska na spółkę z Agorą władające Stopklatką?

Santanico 2013-03-15

na profilu na fb poinformowano,że rozstrzygnięcie Węży odbędzie się 14 kwietnia

Łamiąca wiadomość!!!
Tegoroczne rozstrzygnięcie Węży przesuwa się w czasie, ale urasta do poważnej medialnej imprezy. Zmiany są naprawdę duże i nasz zeszłoroczny werdykt na YouTube to pikuś z tym, co pokażemy w zeszłym roku. A zobaczą to miliony. Dosłownie.
Dziś pierwsze konkrety – nowa data i miejsce.
Gala odbędzie się 14 IV w teatrze IMKA.
Czyli widzimy się za miesiąc.
Następne szczegóły niebawem.

Proszę czekać…