widoczny tu i tam. hasam.

Kobiety Kina w Białymstoku 0

W Białymstoku rozpoczyna się pasmo filmów poświęconych kobietom. W każdy wtorek od 06.02 do 29.05 2007r. o godz. 20.15, wyświetlany będzie film, oraz prezentowana sylwetka legendy kina.

Przed każdym pokazem odbędzie się wykład wprowadzający. Prelegentami będą: dr Katarzyna Citko(prowadzi zajęcia z teorii filmu na Uniwersytecie w Białymstoku), dr Alicja Kisielewska (prowadzi zajęcia z teorii filmu na Uniwersytecie w Białymstoku), mgr Tomasz Adamski ( prowadzi zajęcia z filmu na UwB), mgr Anna Korzińska (prowadzi zajęcia z analizy popkultury na UwB), Jerzy Szerszunowicz (dziennikarz kulturalny Kuriera Porannego), Joanna Dolecka (WSAP), Jolanta Rogowska (Muzeum Historyczne w Białymstoku), Agnieszka Tarasiuk (artystka współczesna, społeczniczka), Marek Tyszkiewicz (aktor Teatru Wierszalin oraz Teatru Dramatycznego w Białymstoku).

Organizatorzy na temat projektu: Wybierając tytuły zwracaliśmy uwagę na pierwszoplanowe lub przynajmniej charakterystyczne role kobiece. Chcemy bowiem przypomnieć gwiazdy starego kina, które dziś są kojarzone z ikonami klasycznych filmów. Kolejnym kryterium przy doborze filmów były także walory edukacyjne płynące z samego dzieła. Założeniem naszym jest bowiem, aby wykład wprowadzający nie dotyczył tylko kobiet aktorek, ale również problemów społecznych (np. La Strada i problem handlu kobietami), a nawet ciekawostek ze świata filmu (np. Zbigniew Cybulski u boku Hariette Anderson w szwedzkim filmie Kochać; czy Maria Falconetti w swojej życiowej i jedynej filmowej roli w obrazie Męczeństwo Joanny D'arc). Filmy zawarte w projekcie dają duże możliwości zaprezentowania szeroko rozumianej problematyki kobiet.

Listę filmów możesz zobaczyć TUTAJ

Plakat przegląduPlakat przeglądu

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…