TOP 5: Najciekawsze newsy tygodnia #9 3

Przedstawiamy kolejny odcinek TOP5, czyli subiektywnego zbioru najważniejszych i najciekawszych newsów minionego tygodnia. Jeśli w tym czasie nie odwiedzaliście naszych stron, to dobry sposób na szybkie przypomnienie tego, co działo się w świecie filmu.

TOP 5

1. Znamy polskiego kandydata do Oscara

Roopert FieckiewiczRoopert Fieckiewicz

Niespodzianki raczej nie było. Wielu już wcześniej spekulowało, że najnowszy film Andrzeja Wajdy wystartuje w wyścigu po Oscara, reprezentując nasz kraj w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Czy to decyzja słuszna? Myślę, że za wcześnie oceniać, skoro film do szerokiej dystrybucji w kinach trafi za niecałe dwa tygodnie. Relacje dziennikarzy zagranicznych z festiwalu w Wenecji były jednak pozytywne. Trzeba jednak pamiętać, że na pewno tą produkcję obcokrajowy odbierają inaczej – zapewne prościej niż w Polsce. Jak powiedział sam Lech Wałęsa – mamy w tym kraju 38 mln specjalistów od postaci Wałęsy.

Według mnie decyzja Komisji Oscarowej pod przewodnictwem Waldemara Krzystka jest raczej słuszna z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest fakt, że postać ta jest znana i szanowana za Oceanem, a także to, że jak w przypadku festiwalu w Wenecji, film nie będzie szeroko analizowany ani prześwietlany, a raczej odbiór powinien być jasny i prosty. Na pewno jest to decyzja lepsza od wystawienia 80 milionów rok temu. Film odpadł w przedbiegach i od początku niewielu dawało mu szansę wejścia na listę 9 filmów ubiegających się o nominację w tej kategorii. W tym roku ogłoszenie filmów nominowanych do Oscara nastąpi 16 stycznia 2014 roku. Życzę oczywiście filmowi Wałęsa. Człowiek z nadziei powtórki sprzed niecałych dwóch lat, kiedy to W ciemności otrzymało nominację.

2. Kolejne plotki obsadowe VII epizodu Gwiezdnych wojen

Dwa tygodnie temu, w odcinku TOP5, pisałem o krążących plotkach na temat angażu Benedicta Cumberbatcha i znanego ze Spartakusa, aktora Liama McIntyre'a do nowych Gwiezdnych wojen. W tym tygodniu całe grono nazwisk krążące wokół tego projektu zasiliło trzech aktorów. Wśród nich jest dwójka czarnoskórych aktorów David Oyelowo i Michael B. Jordan, a także Saoirse Ronan, która według doniesień miałaby prowadzić negocjacje do głównej roli kobiecej w filmie. Mam nadzieję, że to ostatnia taka porcja nieoficjalnych informacji obsadowych i w najbliższej przyszłości poznamy w końcu odtwórców ról w filmie (na samą specyfikację kogo zagra dany aktor pewnie będziemy musieli poczekać jeszcze dłużej).

Ostatnio reżyser projektu J.J. Abrams w wywiadzie dla EW przyznał, że da z siebie wszystko, aby film był "autentyczny, emocjonujący i jak najbardziej ekscytujący". Wspominał także jak czuł się oglądając w wieku 11 lat oryginalne Gwiezdne wojny i pragnie, aby w 2015 r. widzowie czuli się podobnie. Choć to na razie tylko puste zapewnienia, mam dobre przeczucia co do projektu, a fakt, że film będzie kręcony na taśmie 35mm, a nie metodą cyfrową oraz większy nacisk położony zostanie na praktyczne efekty, a nie CG, na pewno uspokajają.

3. Serialowa jesień 2013, część 1

Jeśli zastanawiacie się nad nowymi serialami, które chcielibyście rozpocząć (lub ominąć szerokim łukiem) rzućcie koniecznie okiem na pierwszy przegląd seriali, których premiera zaplanowana jest na tegoroczną jesień. W odcinku nasz redaktor Beznickowy omawia takie seriale jak Sleepy Hollow stacji FOX, komedię policyjną Brooklyn Nine-Nine, Dads (którego producentem wykonawczym jest sam Seth MacFarlane) i dramat biograficzny Masters of Sex emitowany przez stację Showtime. Czekamy na kolejny odcinek tego z przeglądu z kolejnymi nowościami wchodzącymi na antenę.

4. Ruszyła zbiórka funduszy na sequel Człowieka z Ziemi

Do tej pory spora grupka reżyserów próbowało swoich sił na crowdfundingowym portalu Kickstarter zebrać fundusze na rozpoczęcie prac nad filmem. Wśród nich można wymienić Jamesa Franco, Spike Lee czy Zacha Braffa, który odniósł niewątpliwie największy sukces w tym obszarze. Do tego grona dołącza obecnie Richard Schenkman, reżyser filmu Człowiek z Ziemi z 2007 roku. Wspomniany obraz zobaczyłem w tym tygodniu, zaledwie dwa dni temu. Zachęciły mnie do tego plany nakręcenia kontynuacji. Produkcja zrobiła na mnie naprawdę niezłe wrażenie, spodobał mi się prosty koncept, na którym oparty jest cały film. Toczona przez cały obraz dyskusja może nie jest tak elektryzująca jak ta z pamiętnych 12 gniewnych ludzi, ale jest na tyle ciekawa i dobrze rozplanowana, że widz nie będzie raczej spoglądał na zegarek. Cała historia jak dla mnie jest domknięta, ale życzę twórcom zebrania określonej kwoty (175 000 $), bo mam cichą nadzieję, że włożą serce w The Man From Earth II: Man From Earth Millennium. Czy zbiórka okażę się sukcesem dowiemy się 10 października.

5. Finał Breaking Bad zbliża się wielkimi krokami

Do finału serialu Breaking Bad dzieli nas tydzień. Dzisiaj w nocy zadebituje przedostatni odcinek tej serii, który wraz z finałem ma być rozszerzony (75 minut z reklamami na AMC). Nic tylko zacierać ręce. Nie muszę nawet martwić się o poziom tych odcinków, bo jestem przekonany, że dotrzymają kroku pozostałym z tego sezonu, a finał – założę się, że będzie EPICKI. Właśnie w takim stylu powinno kończyć serię świetnego sezonu. Osoby odpowiedzialne za Dextera mogły by się od niego wiele nauczyć. Coś czuję, że po 29 września wielu będzie tęskno do serialu. Na osłodę planowany jest spin-off Better Call Saul opowiadający losy Goodmana, granego przez Boba Odenkirka.


Statystyka
W minionym tygodniu pojawiło się 17 newsów (- 26% co do zeszłego tygodnia) i 16 (- 53%) komentarzy użytkowników pod nimi. Najwięcej komentarzy pojawiło się pod wiadomością Wałęsa. Człowiek z nadziei polskim kandydatem do Oscara. Suma poleceń wiadomości wyniosła w tym tygodniu 52 (- 21%). Najwięcej poleceń zebrał news Lucas Black ponownie szybki i wściekły.

Kolejnych podobnych przeglądów oczekujcie w każdą niedzielę w godzinach wieczornych.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…