14. Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

Festiwal w Los Angeles rozpoczął się we wtorek (8 października) pokazem filmu fabularnego Mój rower w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Ceremonia otwarcia festiwalu odbyła się w Egyptian Theatre w Hollywood. Wśród gości byli: Andrzej Jakimowski, Sonia Bohosiewicz, Ivo Krankowski, Julia Kolberger, Kuba Gryżewski oraz Bartosz Gelner.

Jury przyznało w tym roku dwie nagrody Hollywood Eagle Awards w kategorii filmu fabularnego filmom: Imagine w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego i Obławie w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Nagrody wręczali David Lago i Dennis Dugan.

Najlepszym filmem dokumentalnym według jury jest Mundial. Gra o wszystko w reż. Michała Bielawskiego. Nagrodę Bridging The Borders Award w kategorii filmów krótkometrażowych przyznano Mazurkowi w reż. Julii Kolberger oraz filmowi 128.szczur w reż. Jakuba Pączka. Reżyserka Julia Kolberger otrzymała wyróżniona nagrodą im. Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu. The Piotr Łazarkiewicz Award powęgrowała także do Bartosza Gelnera za keację w filmie Płynące wieżowce. Najlepszym filmem animowanym tegorocznego festiwalu w Los Angeles jest Co się dzieje gdy dzieci nie chcą jeść zupy, którego reżyserem jest Paweł Prewencki.

W tym roku pokazy filmów będą odbywać się w dwóch kinach zlokalizowanych na dwóch krańcach Los Angeles. Wprowadzono wolny wstęp dla uczniów i studentów oraz bezpłatny wstęp na pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych.

Organizatorem Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles jest Polish American Film Society. Impreza otrzymała również wsparcie finansowe od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tegoroczna, 14. edycja festiwalu, zakończy się 17 października 2014 roku. Rocznie pokazy ogląda 3-3,5 tys. widzów.