widoczny tu i tam. hasam.

Droga do Guantanamo: obejrzyj film i zamknij więzienie 0

W dniu polskiej premiery (piątek, 2 lutego) „Drogi do Guantanamo” Amnesty International (AI) będzie namawiać widzów filmu Kina Luna (Warszawa, Marszałkowska 28, przy Placu Zbawiciela) do protestu przeciwko istnieniu więzienia w Guantanamo.

W godzinach 16.00 – 18.00 przed kinem pojawią się postacie w charakterystycznych pomarańczowych kostiumach znanych z plakatu do ?Drogi do Guantanamo? oraz flaga AI. Będzie można podpisać petycję w sprawie zamknięcia Guantanamo, a także poprawy sytuacji Jumaha al-Dossariego – obywatela Bahrajnu, jednego z więźniów Guantanamo.

Jumah al-Dossari jest przetrzymywany w zimnej celi bez okien w jednostce psychiatrycznej Guantanamo. 12 razy próbował popełnić samobójstwo. Do swojego prawnika napisał: „Wolałbym umrzeć niż zostać tu na zawsze i próbowałem popełnić samobójstwo wiele razy. Celem Guantanamo jest niszczenie ludzi, a ja zostałem zniszczony. Nie mam już nadziei, bo nikt nie słyszy naszych głosów z głębi więzienia”.

Amnesty International domaga się niezwłocznego zamknięcia Guantanamo oraz wypuszczenia wszystkich więźniów lub postawienia im jasnych zarzutów kryminalnych i zapewnienie sprawiedliwych procesów. Organizacja uważa, że w bazie były stosowane tortury (podobnego zdania jest Komitet Przeciw Torturom ONZ i FBI, której wewnętrzny raport z 2004 roku niedawno wyciekł). Do głosów za zamknięciem Guantanamo dołączyli się m.in. Jimmy Carter, Bill Clinton, Angela Merkel, Władimir Putin oraz były i obecny Sekretarz Generalny ONZ.

?Droga do Guantanamo? to zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na 56. Festiwalu Filmowym w Berlinie, ujawniający prawdę o okrytym złą sławą więzieniu w bazie wojskowej w Guantanamo. Film wywołał falę dyskusji na całym świecie, zwracając uwagę całego świata na wstrząsające fakty związane z amerykańską wojną z terroryzmem. Warto zobaczyć to, czego nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, a z czym mogliśmy mieć więcej wspólnego niż nam się wydaje…

Film przedstawia historię czterech kolegów z Wielkiej Brytanii, którzy jadą na ślub swojego przyjaciela do Pakistanu. Tuż przed weselem zostają aresztowani przez amerykańskie siły zbrojne i osadzeni w bazie wojskowej Guantanamo. Pada bardzo niejasne podejrzenie, że są członkami Al – Kaidy… Tylko z tego powodu bohaterowie przez trzy lata są więzieni w nieludzkich warunkach, torturowani iponiżani w imię walki prowadzonej z terroryzmem. „Nie możemy potwierdzić, czy Shafik, Ruhal i Asif rzeczywiście wybrali się do Afganistanu tylko na wakacje, ale o pokazanych w filmie wydarzeniach z Guantanamo możemy powiedzieć: tak, to właśnie działo się w Guantanamo” – mówi Wojciech Makowski z Amnesty.

Obecnie w Guantanamo przebywa około 395 mężczyzn 30 narodowości. 380 więźniów zostało już zwolnionych. Żadnemu i byłych i obecnych więźniów nie postawiono oficjalnie zarzutów, żaden nie stanął przed sądem. Najmłodszy, w momencie przybycia do Guantanamo, miał 13 lat.

Informacja prasowa

Kadr z filmu Droga do Guantanamo 2006Kadr z filmu Droga do Guantanamo 2006

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…