Box Office: Oni mają pieniędzy jak lodu 2

W Stanach Zjednoczonych trwa właśnie długi, pięciodniowy weekend z okazji Święta Dziękczynienia, co przyczynia się do bardzo wysokiej frekwencji w kinach. Świątecznym, wypchanym dolarami indykiem podzieliły się jednak głównie dwa tytuły: Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia oraz Kraina lodu, trzeba przyznać, że w znakomitym stylu.

Kraina lodu kosztowała 150 mln$, co jest dość umiarkowanym budżetem jak na hollywoodzkie animacje głównego nurtu. Wiadomo już, że umiarkowanie przyniesie olbrzymie profity, bajka zarobi w swój pierwszy weekend około 64 mln$, a po pięciu dniach w szerokiej dystrybucji będzie miała na koncie około 91 mln$ (wcześniej przez 5 dni film był wyświetlany w 1 kinie należącym do Disneya gdzie zebrał świetne 600 tys$). Co więcej niepokojąco podobna do filmu Zaplątani animacja osiągnie najlepsze otwarcie w historii długich weekendów z okazji Święta Dziękczynienia, dotychczasowy rekord utrzymuje się już 14 lat i należy do Toy Story 2 z 80 mln$ na koncie. Teraz przed Frozen okres prawdziwych żniw, czas pomiędzy Świętem Dziękczynienia a Sylwestrem cechuje się małymi spadkami frekwencji, przy bardzo dobrych recenzjach (84% na Rotten Tomatoes), animacja może nawet powalczyć o przekroczenie 300 mln$ z rynku wewnętrznego.

Inne premiery nie ogrzały się w blasku rodzinnych świąt, solidarnie mogą wręcz mówić o poniesieniu finansowej klęski. Zacznijmy od razu od niskiego pułapu, „klątwa Niezniszczalnych”, lub „klątwa Jasona Stathama” zadziałała, albo nawet doszło do połączenia tych dwóch pechowych przypadłości. Pojedynek Jasona Stathama i Jamesa Franco rozpisany przez Sylvestra Stallone'a nie okazał się brzmieć w sposób wystarczająco intrygujący, być może Amerykanie nie mieli teraz ochoty na film akcji z kategorią R. Homefront zarobi w swój pierwszy weekend około 6 mln$, po 5 dniach będzie miał na koncie równie słabe 9 mln$. Przed całkowitą klęską ratuje go tylko niski, bo wynoszący 22 mln$ budżet. Przepełniony adrenaliną pojedynek z narkotykowym goblinem nie przypadł do gustu krytykom, produkcja zebrała zaledwie 35% pozytywnych recenzji, i prawdopodobnie szybko zobaczymy ją na nośnikach domowych.

Jeszcze większą porażką wydaje się skierowany do czarnoskórej widowni musical Rodzinne święta, wydawałoby się, że rodzinne uniesienia to dobry czas dla ściśle stargetowanego, wzruszającego obrazu. Nic bardziej mylnego, obraz zarobi w weekend beznadziejne 4 mln$. Ku zaskoczeniu czytelników którzy dobrnęli aż do tej części tekstu podajemy też wynik pięciodniowy, czyli 5 mln$. Na pewno producenci woleliby abyśmy go nie podawali. Film kosztował 18 mln$ i zniknie z ekranów jeszcze szybciej niż zdążycie zapytać „Kolejny amerykański remake?!”

Co prowadzi nas do ostatniej premiery, prawdziwej klęski, porównywalnej do przewrócenia się na buli w skokach narciarskich, pomylenia kierunku jazdy w Formule 1, lub Haydena Christensena z Oscarem za "Atak klonów". Oldboy. Zemsta jest cierpliwa. Jak określił jeden z amerykańskich krytyków, to nie tylko najgorszy film Spike'a Lee, to jego własny Kult z Nicolasem Cagem. Niestety mamy tylko dostęp do jego środowych popisów gdzie zebrał fatalne 200 tys$ z 583 kin, można przypuszczać, że pięciodniowy weekend zakończy z wynikiem około 1 mln$. Równie słabo prezentują się jego recenzje, 43% bardzo boli przy tak uznanych twórcach i 80% zebranych przez oryginalny obraz. "Oldboy" jest też największą finansową klęską tego weekendu, jego budżet to 30 mln$, będzie miał szczęście jeśli w amerykańskich kinach przekroczy ostatecznie 3 mln$.

Na czele pozostają Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia które po 10 dniach wyświetlania osiągną prawdopodobnie kosmiczne 300 mln$, co będzie 3 najlepszym rezultatem w tym okresie w historii kina. Produkcja nie powinna mieć żadnych problemów z pokonaniem Iron Mana 3 (409 mln$) i zdobyciem tytułu najpopularniejszego filmu roku w amerykańskich kinach.

Premierą najbliższego tygodnia w szerokiej dystrybucji jest dramat sensacyjny Zrodzony w ogniu.

Poniżej przewidywana pierwsza dziesiątka tego weekendu:
1. Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia 76.6 mln$ (300 mln$ po 10 dniach)
2. Kraina lodu 63.8 mln$ (91 mln$ po 10 dniach)
3. Thor: Mroczny świat 10 mln$ (186 mln$ po 24 dniach)
4. Czas na przyjaźń 9.2 mln$ (64 mln$ po 17 dniach)
5. Wykapany ojciec 6 mln$ (19 mln$ po 10 dniach)
6. Homefront 5.9 mln$ (9 mln$ po 5 dniach)
7. Złodziejka książek 4.5 mln$ (8 mln$ po 24 dniach)
8. Rodzinne święta 4 mln$ (5 mln$ po 5 dniach)
9. Tajemnica Filomeny 3.2 mln$ (4 mln$ po 10 dniach)
10. Last Vegas 2.5 mln$ (59 mln$ po 31 dniach)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…