Po prostu kocham kino :)

Jedno marzenie może zmienić cały świat! 5

Prezentujemy polski plakat oscarowej Selmy – jednego z najgłośniejszych i najwyżej ocenianych amerykańskich filmów roku. W opiniotwórczym serwisie Rotten Tomatoes poruszająca historia Martina Luthera Kinga na ponad 200 opublikowanych recenzji ma aż 99% pozytywnych! Selma w kinach od 10 kwietnia.

Jeden z najgłośniejszych amerykańskich filmów roku, nagrodzony Złotym Globem i Oscarem (za najlepszą piosenkę – John Legend, feat. Common "Glory") i nominowany do blisko siedemdziesięciu prestiżowych nagród. Selma to oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia laureata pokojowej Nagrody Nobla – Martina Luthera Kinga. W rolę kochającego ojca i męża, a zarazem charyzmatycznego przywódcy i wizjonera, który na zawsze odmienił oblicze Ameryki, wcielił się nominowany do Złotego Globu David Oyelowo (Kamerdyner, Interstellar, Służące). Partnerują mu m.in. zdobywca Oscara – Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire, American Gangster, Kamerdyner) oraz nominowani do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej: Tim Roth (Wściekłe psy, Rob Roy), Tom Wilkinson (Michael Clayton, Za drzwiami sypialni), a także Martin Sheen (Czas Apokalipsy, Infiltracja) i powracająca na duże ekrany Oprah Winfrey (Kamerdyner, Kolor purpury), będąca również, obok Brada Pitta, współproducentką Selmy.

Most, którym maszerowali Martin Luther i demonstranci jest nie tylko symbolem walki o prawa człowieka. Jest też symbolem walki z dyskryminacją ze względu na rasę, religię, seksualność i status społeczny. Ten most został zbudowany na nadziei i współczuciu, a wzniosła go miłość do każdej istoty ludzkiej – zdobywca Oscara, raper Common

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowego demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

Jeden z najlepszych filmów roku – New York Times, Rolling Stones
Poruszy każde serce – Washington Post
Triumf! Oyelowo jest genialny – Daily Mail
Intensywny i wzruszający – Empire Magazine
Jeden z najlepiej zagranych filmów roku – Time
Zapierająca dech, doskonale opowiedziana historia – Seattle Times
Warty nagród i dopracowany w każdym calu – New York Observer
Piękny i emocjonalny – New York Daily News
Poruszająca lekcja historii – Chicago Sun-Times
Film tak dobry, jak słyszeliście. Prawdziwa uczta kinomana! – Forbes
Bardzo dobry – New Yorker
Wspaniały – HitFix
Doskonale zagrany, poruszający i świetnie napisany – Hollywood Reporter

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…