widoczny tu i tam. hasam.

Stephen Goldblatt gościem specjalnym na Cameringe 0

Podczas 15, jubileuszowej edycji Festiwalu Camerimage Nagroda za Całokształt Twórczości zostanie wręczona operatorowi Stephenowi Goldblattowi.

Stephen Goldblatt będzie gościem honorowym Camerimage, a podczas festiwalu zaprezentowane zostaną filmy z jego dorobku. Stephen Goldblatt urodził się w Afryce Południowej, 29 kwietnia1945. Kiedy miał siedem lat, zamieszkał w Anglii. Goldblatt zaczynał karierę jako fotoreporter, pracując na Fleet Street dla dzienników i magazynów. Filmował także gwiazdy rocka takie jak The Beatles w szczytowym okresie ich popularności. W 1969 roku ukończył studia w Film School of the Royal College Art.

Ukończywszy studia zaczął kręcić filmy dokumentalne (większość na taśmie 16 mm) oraz reklamy telewizyjne dla takich reżyserów, jak: Tony Scott czyBrian Gibson. Goldblatt zadebiutował na wielkim ekranie jako autor zdjęć do filmu Breaking Glass (1980) Gibsona. Jego następnym filmem był Odległy ląd (1981), za którym podążyły kolejne produkcje, między innymi Zagadka nieśmiertelności Tonny’ego Scotta (1983). W 1987 roku Goldblatt udał się do Hollywood by kręcić Zabójczą broń i Zabójczą broń 2. W 1991 współpracował z Barbrą Streisand przy filmie Książe przypływów, za który został nominowany do Oscara oraz nagrody ASC za zdjęcia. Po ukończeniu pracy nad tym filmem, rozpoczął produkcję Dla naszych chłopców w reżyserii Mark’a Rydell’a z udziałem Bette Midler.

15. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbędzie się w Łodzi w dniach 24 listopada – 1 grudnia 2007.

pisf.pl

Stephen Goldblatt /cameringe.plStephen Goldblatt /cameringe.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…