Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Manoel de Oliveira, najstarszy reżyser świata nie żyje 3

Manoel de Oliveira, legendarny portugalski reżyser, który był najstarszym aktywnie pracującym filmowcem zmarł w wieku 106 lat, w rodzinnym Porto. Jego ostatni film zatytułowany O Velho do Restelo miał premierę przed rokiem na festiwalu w Wenecji.

Portugalczyk urodził się w roku 1908, a 23 lata później zadebiutował filmem Douro, Faina Fluvial. W Portugalii ciężko było pracować jako filmowiec z powodu dyktatury jaka ówcześnie panowała w kraju, w okresie młodości de Oliveiry. Na poważnie kinem zajął się po pięćdziesiątce. W swoich filmach często nawiązywał do rodzinnego Porto oraz życia tamtejszego społeczeństwa.

W czasie trwania swojej kariery stworzył około 50 filmów, w tym 30 fabularnych. Dodatkowo kręcił również produkcje dokumentalne oraz krótkometrażowe. W roku 1999 jego La Lettre otrzymał nagrodę jury w Cannes, natomiast w 2008 roku został nagrodzony Złotą Palmą za całokształt twórczości.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Avatar square 200x200
bizarre 2015-04-03

Ciekaw jestem jaki miał faktyczny udział w tworzeniu swoich kilku ostatnich filmów… Jakoś wątpię, żeby człowiek, który skończył 100 lat aktywnie uczestniczył w produkcji.

Proszę czekać…