widoczny tu i tam. hasam.

Sanatorium pod klepsydrą w Domu Sztuki 0

2 marca (najblizszy piatek) – Sanatorium pod klepsydra Wojciecha Hasa w Domu Sztuki

Film autorstwa Wojciecha Hasa, poety czasu zastygłego polskiego kina, zrealizowany na podstawie prozy Brunona Schulza – zarówno Sklepów cynamonowych, jak i Sanatorium…. Film oniryczny, surrealistyczny i poetycki, a jednocześnie pełen odniesień do świata, który odszedł wraz z Schulzem. Wybitne kreacje aktorskie, znakomite zdjęcia Witolda Sobocińskiego oraz scenografia i kostiumy Jerzego i Lidii Skarzynskich złożyły się na niezapomniane dzieło filmowe.

Jan Słodowski, wiceszef Filmoteki Narodowej, tak pisał o tym filmie: Jeden z najpiękniejszych wizualnie i najbardziej oryginalnych filmów polskich. Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci. Has przywołał na ekran uniwersum sennego marzenia inkrustowanego odpryskami wspomnień dzieciństwa, w którym przemieszały się różne pierwiastki: monarchia austro-węgierska, kresowa subkultura żydowskich miasteczek i marzenia małego chłopca.

Przed filmem prelekcja oraz dodatek – krotki metraż. Pokaz rozpoczyna się o g. 19.15 – Dom Sztuki, ul. Wiolinowa 14 (tuż obok stacji metra Ursynów).

Za tydzień: Struktura kryształu i spotkanie z reżyserem, Krzysztofem Zanussim.

Sanatorium pod Klepsydrą /moviepostersSanatorium pod Klepsydrą /movieposters

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…