Po prostu kocham kino :)

Zwycięzcy AfryKamery 2015 0

W niedzielę, 26 kwietnia zakończyliśmy warszawską 10. edycję Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2015. Podczas uroczystego zamknięcia poznaliśmy laureatów konkursów na najlepszy film pełnometrażowy, dokumentalny i krótki metraż. Oceniały trzy składy jury. Festiwal trwa jeszcze w Białymstoku i Koninie. Po zakończeniu projekcji we wszystkich miastach podliczymy głosy publiczności i poinformujemy o zwycięzcy Plebiscytu Publiczności.

Podczas tegorocznej edycji pokazaliśmy ponad 40 filmów pełnometrażowych i szortów. Odwiedzili nas goście z Polski i zagranicy, można było porozmawiać z nimi podczas kilku spotkań po projekcjach filmowych. Przypominamy, że do końca czerwca prowadzimy zbiórkę pieniężną na Park Narodowy Virunga, ostatniego miejsca na ziemi, w którym żyją goryle górskie. Dzięki zebranym środkom możliwa jest stała ochrona środowiska naturalnego, sierocińca goryli oraz finansowanie strażników i ich rodzin. Informacje w jaki sposób można włączyć się w zbiórkę znajdują się na naszej stronie internetowej: www.afrykamera.pl.

Przedstawiamy laureatów 10. Edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera:

Wybór Jury pełnometrażowego, w składzie: Tsitsi Dangarembga (Zimbabwe), Sherif Awad (Egipt) oraz Renee (Kanada):

 • NAJLEPSZY FILM: FEVERS reż. Hicham Ayouch
  Uzasadnienie: "Tragiczna opowieść, która odzwierciedla traumę i zagubienie dzieci afrykańskiej diaspory, przy użyciu pięknie ustrukturyzowanego języka filmowego."
 • Pierwsze wyróżnienie: DIFRET reż. Zeresenay Berhane Mehari
  Uzasadnienie: "Za ukazanie sprawy dotyczącej praw człowieka opartej na prawdziwych faktach w fikcyjnej scenerii, w sposób, który mocno odzwierciedla walkę fizyczna i psychologiczną młodych dziewcząt i kobiet w niektórych afrykańskich społecznościach wiejskich."
 • Drugie wyróżnienie: BETI AND AMARE reż. Andy Siege
  Uzasadnienie: "Za poezję i wolność marzeń, dzięki którym postacie i widz ma możliwość ucieczki od przemocy."

Wybór Jury dokumentalnego w składzie: Paulina Wójtowicz, Tomasz Michniewicz, Piotr Pluciński

 • NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY: VIRUNGA reż. Orlando von Einsiedel
  Uzasadnienie: "To definicja współczesnego dokumentu. Z misją (może nawet z tezą), w interesie "dobra" w walce ze "złem", ze znakomitym researchem, a do tego nowocześnie zmontowany i ze zdjęciami godnymi BBC."
 • Wyróżnienie: KOZA ZA GŁOS, reż. Jeroen van Velzen
  Uzasadnienie: "Za fantastyczną metaforę sceny politycznej, która mimo bardzo lokalnego charakteru, ma uniwersalny wymiar, i prostotę przekazu, udowadniającą, że czasem wystarczy sięgnąć po to, co małe i bliskie, by zobrazować wielkie mechanizmy rządzące polityką i społeczeństwami."

Wybór Jury krótkometrażowego w składzie: Tomasz Śliwiński, Katarzyna Czajka, Adam Warzyszyński

 • NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: CHOP MY MONEY, reż. Theo Anthony
  Uzasadnienie: "Za oryginalne i niesztampowe podejście do problemu przemocy widzianej poprzez doświadczenia dzieci. Film mocny i pozostający w pamięci nie tylko ze względu na wybraną tematykę, ale również ze względu na formalny sposób jego realizacji."
 • Wyróżnienie LE LARME DU BOURREAU, reż. Layth Abdul Amir
  Uzasadnienie: "Za poruszenie istotnego i uniwersalnego problemu kary śmierci w sposób ukazujący jej nieludzki wymiar zarówno z punktu widzenia kata jak i skazanych."
Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…