Po prostu kocham kino :)

Norma z Gran Teatre de Liceu w Barcelonie 0

Norma na Wielkim Ekranie w Multikinie już 25 czerwca w 17 kinach w Polsce. Widzowie kin sieci Multikino będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia retransmisji nagrania zrealizowanego w styczniu 2015 roku w Gran Teatre de Liceu w Barcelonie. W roli tytułowej zobaczymy Sondrę Radvanovsky.

Norma – dwuaktowa opera tragiczna z tekstem Felice Romaniego i muzyką Vincenza Belliniego. Akcja opery dzieje się w czasie podboju Galii przez Rzymian i opowiada o tragicznych dziejach miłości kapłanki druidów do rzymskiego konsula Polliona. Akcji jest tutaj raczej niewiele, dużo natomiast pięknych, ale trudnych arii, wspaniałych duetów i potężnych scen zbiorowych. Dzieło Belliniego stanowi szczytowe osiągnięcie romantycznego bel canta. Bellini to autor jednych z najpiękniejszych i najsłodszych melodii w dziejach opery. Jego najpopularniejszą kompozycja pochodzi właśnie z Normy – to modlitwa tytułowej bohaterki.

Opery Belliniego rzadko pojawiają się na scenie. A to dlatego, iż ów XIX – wieczny, włoski kompozytor komponował dla konkretnych śpiewaków, a współpracował z największymi sławami tamtego okresu, o niezwykłej, obecnie niespotykanej sprawności wokalnej. Dlatego dziś często dokonuje się w jego partyturach drobnych retuszy, tak, by i współcześni widzowie mogli zachwycać się tą muzyką. Światowa prapremiera odbyła się 26 grudnia 1831 roku w Mediolanie na deskach La Scali. Opera odniosła wielki sukces. W Polsce opera miała swoją premierę w Warszawie w 1835 roku i również bardzo się spodobała.

Opera w dwóch aktach śpiewana po włosku.

Produkcja:
Dyrygent – Renato Palumbo
Reżyser sceny – Kevin Newbury
Scenogrania - David Korins
Kostiumy – Jessica Jahn
Oświetlenie – D. M. Wood

Obsada:
Norma – Sondra Radvanovsky
Pollio – Gregory Kunde
Orowist – Raymond Aceto
Adalgiza – Ekaterina Gubanova
Klotylda – Anna Puche
Flawiusz – Francisco Vas

Nagranie zrealizowane w Gran Teatre de Liceu w styczniu 2015 roku.

Godzina rozpoczęcia: 18:00
Czas trwania: ok. 186 min. (ok 5 min. materiałów autopromocyjnych Multikino + Akt I
96 min. + przerwa 15 min. + Akt II 70 min.).
Napisy: angielskie
Przerwa: 15 min.

Operę zobaczymy w 17 kinach sieci Multikino. Lista lokalizacji: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…