50. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach 2

Powoli dobiega końca 50. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Pokazy filmowe obejmowały konkurs główny, sekcje tematyczne oraz pokazy specjalne. W przeddzień ogłoszenia wyników konkursów, przyjrzyjmy się kilku wybranym filmom prezentowanym w ramach różnych programów, na które warto zwrócić uwagę.

Pesn pesney (Song of Songs)
(reż. Eva Neymann, Ukraina 2015; Milena Tsibulskaya, Yevheniy Kogan, Arina Postolova-Tihipko, Arseniy Semenov, Karen Badalov, Vitalina Bibliv)
Nominowana w konkursie głównym adaptacja „Pieśni nad pieśniami” Szolema Alejchema. Poetycka historia o miłości między dwojgiem dzieci, dziejąca się w malowniczym miasteczku żydowskim na początku XX wieku. Czy uczucie zdoła przetrwać próbę czasu, czy pozostanie tylko wspomnieniem? Neymann skłania do refleksji nad przemijającym czasem i utraconym okresem beztroskiego dzieciństwa.

Kobry a užovky (The Snake Brothers)
(reż. Jan Prušinovský, Czechy 2015; Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jan Hájek, Lucie Žáčková, Lucie Polišenská, Jana Šulcová)
Kolejny film konkursu głównego. Dwóch braci o pseudonimach Kobra i Żmija stanowi swoje zupełne przeciwieństwo. Starszy z nich, Kobra, wyciąga Żmiję z każdej opresji. Ten za to nie stroni od używek, kradnie, włamuje się do mieszkań. Obydwaj żyją w małym czeskim miasteczku bez większych perspektyw. Kiedy Kobra znajduje nową pracę, pojawia się szansa na lepszą przyszłość. Dramat z elementami komedii.

Lumea e a mea (The World Is Mine)
(reż. Nicolae Constantin Tănase, Rumunia 2015; Ana Maria Guran, Iulia Ciochină, Oana Rusu, Ana Vătămanu, Florin Hritcu)
Pierwszy pełnometrażowy film rumuńskiego reżysera, startujący w konkursie „Na wschód od Zachodu”. Opowieść o dorastaniu młodej dziewczyny w małym nadmorskim miasteczku. Larisa opiekuje się chorą babcią, nie dogaduje się z matką, ma problemy z ojczymem. Dodatkowo zakochuje się w nieodpowiednim chłopaku, co przysporzy jej tylko dodatkowych problemów. Dziewczyna zrobi jednak wszystko, żeby wyjść z sytuacji obronną ręką.

Mallory
(reż. Helena Třeštíková, Czechy 2015)
Poruszający obraz autorki filmowych portretów dokumentalnych (Marcela, René, Katka). Trzynaście lat życia Mallory, narkomanki, która wychodzi z nałogu po urodzeniu dziecka. Pomimo wielu życiowych porażek wciąż ma nadzieję na poprawę własnego losu. Napawająca optymizmem historia kobiety, która nie poddaje się i z prawdziwą determinacją walczy o samą siebie.

El Abrazo de la Serpiente (Embrace of the Serpent)
(reż. Ciro Guerra, Kolumbia / Wenezuela / Argentyna 2015; Nilbio Torres, Antonio Bolívar, Yauenkü Miguee, Jan Bijvoet, Brionne Davis)
Czarno-biały obraz nagrodzony w Cannes w konkursie Quinzaine des Réalisateurs, prezentowany w sekcji „Inne spojrzenie”. Amazoński las deszczowy, źródło wielu gatunków roślin nieobecnych w innych zakątkach świata. Indianin prosi o pomoc szamana z sąsiedniego plemienia w uratowaniu życia białego naukowca. Wyruszają w podróż w celu znalezienia kwiatu, który ma moc uzdrawiania chorych, w trakcie niej wiele się ucząc o sobie samych od towarzyszy i napotkanych na swojej drodze osób.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…