http://vimeo.com/mironkundzicz

Nowe pasmo dokumentalne Jedynki 0

19 marca TVP1 wprowadza nowe pasmo filmów dokumentalnych 'Na własne oczy'.

W nowym cyklu, emitowanym w każdy poniedziałek o godz. 20.20, będą prezentowane polskie i zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce społeczne. Widzowie będą mogli obejrzeć zarówno produkcje premierowe, jak również powtórki najwybitniejszych dokumentów zrealizowanych w ostatnich latach.

Kadr z filmu Na linieKadr z filmu Na linie

Pierwszą premierą w paśmie „Na własne oczy” będzie norwesko-kanadyjski film dokumentalny pt. „Na linie”. Dokument prezentuje poruszającą historię dzieci zchińskiego sierocińca, które są Ujgurami, czyli chińskimi muzułmanami iobecnie choć używają języka chińskiego, to jednak wyznając islam zatracili poczucie jedności z resztą Chińczyków. Praktykowanie islamu w Domu Dziecka jest zakazane. Znajduje się jednak nauczyciel, który okazując im serce, uczy dzieci pewnej tradycyjnej ujgurskiej specjalności – chodzenia na linach. Film pokazuje, jak dzieci nie poddają się komunistycznej indoktrynacji: pielęgnują tradycję i praktykują zakazaną religię swojego narodu. Emisja 19 marca o godz. 20.20.

Kolejną propozycją filmową w ramach cyklu, którą widzowie zobaczą 26 marca będzie polski film pt.„Uciekinier” w reż. Marka Pawłowskiego. Obraz pokazuje niezwykłe losy Kazimierza Piechowskiego – jedynego żyjącego uczestnika najsłynniejszej i najbardziej brawurowej ucieczki z Auschwitz, która rozegrała się 20 czerwca 1942 r. kiedy czterech więźniów Auschwitz uciekło w mundurach SS, z bronią, autem wicekomendanta z obozu. Była to ucieczka bardzo niebezpieczna, a jednak udana. Dokument zawiera nigdzie dotąd nie publikowane fotografie pokazujące historię Auschwitz. Zdjęcia przedstawiają członków SS w prywatnych sytuacjach, w miejscach, skąd uciekali bohaterowie filmu.

Kolejnymi polskimi filmami, które zobaczą widzowie w paśmie „Na własne oczy” będą: „Kim Ki Dok” w reż. Patryka Yoki i Jolanty Krysowatej, „Szafa Polska 1945-89” w reż. Katarzyny Kościelak i Joanny Jaworskiej, „Tam, gdzie się ludzie nie umawiali” w reż. Dżamili Ankiewicz, „Taka historia” w reż. Pawła Łozińskiego oraz „Czaszka” w reż. Lissbeth Jessen.

W poniedziałkowym cyklu Jedynki nie zabraknie także propozycji zagranicznych. Widzowie obejrzą amerykańskie dokumenty „Gwiezdny pocałunek” i „Życie bez bólu”, brytyjski film „19 lat w śpiączce”, szwedzki obraz „Zwyczajna rodzina” czy duński dokument „Karen Blixen. Biografia”.

wirtualnemedia.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…