Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Opanował hieroglify, gościł w kosmosie, był klockiem Lego... 2

Jeśli myślisz, że Mały Książę nie ma przed Tobą żadnych tajemnic, koniecznie przeczytaj ten tekst! Przedstawiamy 20 zdumiewających faktów na temat jednej z najukochańszych książek wszech czasów.

Ma 72 lata. Zna 270 języków, nauczył się hieroglifów. Gościł w kosmosie, wśród klocków Lego i na cyferblatach zegarków wartych fortunę. Teraz przygotowuje się do podboju kin i robi to w wielkim, hollywoodzkim stylu. Mały Książę – wysokobudżetowa ekranizacja jednej z najukochańszych książek wszech czasów wejdzie na ekrany 7 sierpnia, by zachwycać rewelacyjną oprawą wizualną, za którą odpowiadają twórcy Kung Fu Pandy, WALL-E, Odlotu, Iniemamocnych, Shreka, Zaplątanych i Epoki Lodowcowej. Ścieżką dźwiękową giganta Hollywood – laureata Oscara i dwóch Złotych Globów Hansa Zimmera, piosenkami Lily Allen i plejadą sław w oryginalnym i polskim dubbingu.

A to wciąż nie wszystko. By jeszcze bardziej podsycić oczekiwania na premierę, prezentujemy zbiór zdumiewających faktów i ciekawostek związanych z fenomenem Małego Księcia.

1. Do dziś ukazały się 3374 różne wydania Małego Księcia!

2. Łącznie rozeszły się w ilości 140 milionów sprzedanych egzemplarzy.

3. Książkę przetłumaczono na ponad 270 języków i dialektów. Książę doczekał się także wersji Braille’a.

4. Tłumaczony był również na warszawską odmianę języka jidysz, łemkowski i staropruski.

5. I na język tona, używany w Argentynie przez zaledwie 40 tysięcy osób.

6. Co ciekawe – najpierw ukazało się angielskie tłumaczenie, a dopiero potem francuski oryginał.

7. Pierwszy anglojęzyczny nakład to 525 egzemplarzy. Francuzi zdecydowali się wydrukować tylko 260 książek. Obydwie edycje były opatrzone numerami egzemplarzy i autografami autora. Dziś osiągają zawrotne ceny. Wówczas kosztowały dwa dolary.

8. Najbardziej ekscentryczne wydania to napisane według standardów słownika T9 znanego użytkownikom telefonów komórkowych i przekład na staroegipskie hieroglify.

9. Napisanie Małego Księcia zajęło Exupéry'emu mniej niż dwa miesiące. Przerwy robił głównie na grę w szachy.

10. Tysiące ludzi odwiedzają muzeum i stylizowany na francuskie miasteczko park rozrywki Małego Księcia w japońskim Hakone, gdzie spiżowy Książę stoi na planecie-pomniku. Skromniejsze, ale bliżej Polski, jest muzeum Exupéry’ego w Tarfaya w Maroku, gdzie pisarz pracował w bazie lotniczej i napisał swoją pierwszą książkę. Od roku we Francji działa Park Małego Księcia, w którym jedną z atrakcji jest lot balonem.

11. Odkryta w 1998 roku planetoida została nazwana "Mały Książę". W 2002 roku jeden z astronautów wystrzelonych na orbitę zabrał swoje wydanie książki w kosmos.

12. Małego Księcia można znaleźć także na naszywkach batalionu zwiadu lotniczego, w którym pod koniec wojny służył Exupéry.

13. Mały Książę doczekał się własnego banknotu pięćdziesięciofrankowego.

14. Kiedy francuską walutę zastąpiło euro, wybito trzy rodzaje pamiątkowych monet. Na rewersie pojawił się Mały Książę w towarzystwie lisa, na planecie i leżący na trawie.

15. Lisa i Różę uwiecznił autor białoruskiej monety wyemitowanej w serii "Baśnie narodów świata".

16. Mały Książę trafił do kolekcji klocków Lego i na niezliczone przedmioty codziennego użytku.

17. Wydane w 2003 roku w Mali książeczki pokazują Małego Księcia jako czarnoskórego chłopca ze złotą grzywą – oryginalne rysunki autora dodatkowo pokolorowano. To jedyne takie wydanie na świecie, gdzie Mały Książę wygląda inaczej.

18. O napisanie dalszego ciągu przygód Małego Księcia pokusił się argentyński poeta Alejandro Roemmers, ale spadkobiercy Saint-Exupéry’ego wyrazili zgodę na publikację utworu dopiero w 2033 roku.

19. 1 stycznia 2015 roku Mały Książę znalazł się w domenie publicznej większości krajów, tzn. może być wydawany bez ograniczeń. Wyjątek stanowi Francja, gdzie przysługuje mu przedłużony czas ochrony praw autorskich – do 2032 roku, ponieważ autor zginął w walce za ojczyznę.

20. Aby uczcić 70 rocznicę pierwszego wydania, szwajcarska firma IWC wypuściła na rynek serię 270 zegarków z różowego złota z "okładkowym" wizerunkiem Małego Księcia. Zegarki nadal są dostępne w cenie 45,5 tysiąca euro!

Wierzę, że ta książka ma cudowny wpływ na nasz świat. Opowiada o tym, co ponadczasowe i uniwersalne – o miłości i przyjaźni. Szansa realizacji "Małego Księcia" była rodzajem fantastycznej przygody rodem ze snów. To nie tylko projekt, który ekscytował mnie swoim potencjałem kreatywnym, ale też szansa na stworzenie filmu na skalę, o jakiej jeszcze nie słyszano, szczególnie w animacji. Zrobienie "Małego Księcia" to dla mnie magiczna rzecz.
powiedział Mark Osborne, reżyser animacji.

Mamy tu do czynienia z fachową robotą i wykonaniem na światowym poziomie. Widać, że producenci nie szczędzili grosza i zatrudnili sztab najlepszych ludzi, osiągając jakość, do której przyzwyczaiły nas Pixar i Dreamworks. Powstał obraz energetyczny, fascynujący i familijny w pełnym tego słowa znaczeniu. Dzieci odnajdują w nim coś dla siebie – warstwę wizualną i sytuacje akcyjne. Reszta familii wejdzie w historię na nieco innym poziomie. Dostrzeże metafory i prawdy o życiu, które formują nas od małego.

Robert Więckiewicz

Mała Dziewczynka zaprzyjaźnia się z ekscentrycznym staruszkiem z sąsiedztwa, który przedstawia się jako Pilot. Nowy znajomy opowiada jej o niezwykłym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. Świecie, do którego dawno temu zaprosił go przyjaciel – Mały Książę. Tak zaczyna się magiczna i pełna przygód podróż Dziewczynki do krainy jej własnej wyobraźni i do bajkowego uniwersum Małego Księcia.

Przypominamy Wam polski zwiastun tej cudownie zapowiadającej się animacji, która do polskich kin wejdzie już 7 sierpnia.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…