Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Wszystkie zmiany dokonane przez Lucasa w Gwiezdnych Wojnach 2

George Lucas – dla jednych bohater, który stworzył jedną z najważniejszych serii w historii kina, a dla drugich wróg numer jeden, który ją zniszczył ciągłymi zmianami. Wszystkie z nich w jednym miejscu postanowił zebrać fan Gwiezdnych Wojen, Marcelo Zunig. Przygotował on filmy, w których prezentuje zmiany jakich dokonał Lucas w Starej Trylogii na przestrzeni lat.

Pierwsza zmiana nastąpiła w roku 1981, kiedy to dodane zostały słowa Episode oraz tytuł Star Wars. W oryginalnej wersji Nowej nadziei z roku 1977 tego nie uświadczycie. Niestety Lucas na tym nie poprzestał i w kolejnych latach pojawiały się nowe „ulepszenia”. Zaczęto zmieniać kolory, efekty specjalne, dźwięk. Co ciekawe na podrasowanie strony wizualnej Nowej nadziei, George Lucas wydał 10 milionów dolarów. Dla porównania budżet filmu w 1976 roku wynosił… 11 milionów.

Na dwudziestolecie franczyzy, w roku 1997 roku Lucas oraz Lucasfilm dodali między innymi nowe obrazy generowane komputerowo, podrasowali efekty specjalne oraz w niektórych miejscach zmienione muzykę. Najwięcej kontrowersji wzbudziła jednak scena, w której dochodzi do konfrontacji pomiędzy Hanem Solo a Greedo, współpracownikiem Jabby. W filmie z lat 70 to bohater grany przez Harrisona Forda jako jedyny strzela ze swojego pistoletu. 20 lat później strzał jako pierwszy oddaje Greedo. Z kolei w 2004 roku, kiedy to wyszły nowe wydania DVD Han i Greedo strzelają w tym samym czasie.

Kolejną bardzo istotną zmianą, po której wybuchła niemała wojenka było dodanie w 2011 roku do wydania Star Wars: The Complete Saga, krótkiego słowa, które brzmiało „NIE”. Chodziło tutaj o scenę z Powrotu Jedi, w której Lord Vader wypowiada te słowa w kierunku Imperatora torturującego Luke’a Skywalkera.

Więcej ciekawostek i zmian w sadze Gwiezdnych Wojen znajdziecie w poniższych filmikach. Zapraszamy do oglądania.

GWIEZDNE WOJNY: CZĘŚĆ IV – NOWA NADZIEJA

GWIEZDNE WOJNY: CZĘŚĆ V – IMPERIUM KONTRATAKUJE

GWIEZDNE WOJNY: CZĘŚĆ VI – POWRÓT JEDI

Źrodło: youtube: Marcelo Zuniga

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…