Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Ranking najlepszych filmów z Tomem Cruisem 8

Z okazji nadchodzącej wielkimi krokami premiery piątej części Mission: Impossible, redakcja FDB.PL stworzyła ranking najlepszych filmów, w których wystąpił Tom Cruise. Ranking jest wynikiem subiektywnych wyborów redaktorów portalu i poszczególne numerki w rankingu należy traktować z przymrożeniem oka. I chociaż zabrzmi to jak banał, to każdy widz ma własny gust filmowy i jak Polska długa i szeroka, każde takie zestawienie miałoby całkiem inny kształt. Wydaje nam się jednak, że w tym rankingu każdy znajdzie coś dla siebie. Przejdźmy już jednak do konkretów. Oto ranking najlepszych filmów z Tomem Cruisem.

10 MIEJSCE: ZAKŁADNIK

Jedyny raz kiedy Michael Mann dokonał udanych eksperymentów z kręceniem na cyfrze i jeden z niewielu filmów w których Tom Cruise gra prawdziwego psychopatę. Jest w nim coś zimnego, coś ze zwierzęcia w swoim naturalnym środowisku, trafne wydaje się filmowe porównanie do kojotów krążących po nocnym Los Angeles sfilmowanym cyfrową kamerą Manna.

Quagmire

Trzymający w napięciu thriller, w którym Tom Cruise bezbłędnie wciela się w rolę bezwzględnego i wyrachowanego mordercy. Wraz z Jamiem Foxxem, tworzą niezwykłą atmosferę filmu, do którego chętnie się wraca.

nathalie

9 MIEJSCE: URODZONY 4 LIPCA

Kolejna część rozliczeń Olivera Stone’a z Wietnamem nie ma może tej mocy co Pluton, ale za to przynosi świetną kreację Toma Cruise’a który zmienia się na oczach widza wychodząc od młodego idealisty przez zgorzkniałego weterana do antywojennego aktywisty. Cruise skorzystał z szansy zdobywając zasłużoną nominację do Oscara, może nawet zasłużył na swoją statuetkę bardziej niż uhonorowany reżyser.

Quagmire

Zanim był Forrest Gump, był Urodzony 4 lipca. I chociaż momentami sama produkcja wydaje się być zbyt ckliwa i wymusza za bardzo patriotyczne zachowania, to rola Cruise po prostu musi zostać doceniona. Według mnie to właśnie kreacja w tym filmie była jego najważniejszą. Zgoda – wcześniej był Scorsese, bracia Scott i Levinson, ale dopiero tutaj gwiazdor pokazał całe spektrum swojego talentu. Niesamowita przemiana na ekranie. Wielka szkoda, że Tom musiał trafić na Daniela Day-Lewisa wywijającego swoją lewą stopą.

Movieman

8 MIEJSCE: NIEPAMIĘĆ

Jack Harper, grany przez Toma Cruise’ a szuka rozwiązania zagadki. Z czasem widzimy wyraźne zmiany w jego zachowaniu oraz światopoglądzie. Autorzy przedstawili przede wszystkim problem psychicznego dostosowania się do nowego miejsca. Sentymentalizm wyraźnie widać w postaci granej przez Toma aktora. Często wspomina dawne dzieje. Pokazując tym samym, że człowiek tak, jak każda istota nie powinien opuszczać swojego domu – w roku 2077 ludzie przenieśli się na księżyc Saturna z powodu napromieniowania Ziemi.

kamilzolkiewicz777

Gdy już myślałem, że Tom Cruise się wypalił, a rozgłos o jego przekonaniach religijnych przyćmił umiejętności aktorskie, pojawił się film może nie wybitny ale bardzo dobry. Świetny scenariusz, dobre efekty, po prostu jeden z lepszych filmów s/f ostatnich lat.

ferhin2

7 MIEJSCE: WYWIAD Z WAMPIREM

Z czasów, gdy wampiry nie były tylko cukierkowatymi postaciami, a jednocześnie zaczęły pokazywać swoje uczucia.

Beznickowy

„Wywiad z wampirem” to obraz, do którego, w mojej opinii, żaden z aktorów nie pasuje zbyt dobrze. Szeroka szczęka Pitta dziwnie współgra z jego długimi włosami, Banderas na pierwszy rzut oka wygląda jak hiszpańskie emo, a Cruise niczym wymalowana porcelanowa lalka. Pewnie stąd czający się w każdym kadrze niepokój, który sprowadza na ramiona uczucie wizualnej niewygody. Jednak ponad to wszystko wzbija się Lestat, któremu Tom Cruise nadał perfekcyjnej dynamiki zimnokrwistego socjopaty, który w pełni i bez żadnych skrupułów akceptuje swój nieposkromiony zew krwi.

Tuiq

Cruise wciela się tu w rolę demonicznego wampira Lestata i pokazuje wszystkim, którzy uważali, że potrafi grać tylko ładnych chłopców, że ma również pazura. Wyziera z niego dzikość, groza i zuchwałość – razem z Kirsten Dunst kradną każdą scenę, w której występują.

caryca84

MIEJSCE 6: RAIN MAN

Niesamowicie poruszający film, w którym głównie króluje Dustin Hoffman, ale Tom Cruise nie ustępuje mu na krok. Fantastyczna ekranowa przemiana i wędrówka w głąb siebie. W końcu jego bohater przemierza drogę od nerwowego ignoranta do dopuszczającego do siebie emocje brata.

Goosik

W tym przypadku doceniam film jako całość, a nie samą kreację aktorską Toma Cruise’a. „Rain Man” to popis Dustina Hoffmana, jednak Tom nie ma się pod żadnym pozorem czego wstydzić.

Movieman

Młody Tom Cruise i wtórujący mu Dustin Hoffman. Kto nie widział niech nawet nie śmie wypowiadać się na temat aktorstwa tej dwójki. Barry Levinson w szczytowej formie.

jacks

MIEJSCE 5: MAGNOLIA

Najlepszy film Paula Thomasa Andersona i najlepsza rola Toma Cruise’a. Anderson nie tylko utrzymał na wodzy wielowątkową konstrukcję, ale także wydobył z Toma całe spektrum emocji korzystając z jego wypracowanego na przestrzeni lat wizerunku. Cruise wciela się tutaj w końcu w kolejną wariację na temat tak lubianej przez niego postaci niedojrzałego lub wręcz antypatycznego, tchórzliwego bohatera który musi zmienić swoje postępowanie pod wpływem otaczających go wydarzeń. Scena tak udana jak fantastyczna sekwencja wywiadu zdarza się być może raz na całą karierę. Może Oscar dla Cruise’a przysłużyłby się kinomanom bardziej niż statuetka dla Caine’a za „Wbrew regułom”. Pierwszy zmobilizowałby się do dalszych aktorskich wyzwań, drugi nie popadł w strumień bliźniaczo podobnych do siebie ról.

Quagmire

Najlepszy film Paula Thomasa Andersona, najlepsza kreacja Toma Cruise’a, jeden z najlepszych obrazów jakie dane mi było w życiu zobaczyć. Uwielbiam ten film do tego stopnia, że za każdym razem jak go oglądam mam ciarki na plecach.

Movieman

MIEJSCE 4: NA SKRAJU JUTRA

Jedna z najnowszych produkcji Tomka, która po prostu wbiła mnie w ziemię. Uwielbiam taką zabawę czasem à la Dzień świstaka, a tu mamy wszystko umiejscowione w klimatach sci-fi! Nie muszę mówić, że Emily Blunt to czysty miód dla oczu i jej rola tylko umocniła moją ocenę. Błagam, niech nie psują tego sequelem.

jacks

Kolejny film traktujący o zniszczeniu Ziemi przez rasę obcych. Całe miasta stały się ruinami i legły w gruzach. Tom Cruise staje się żołnierzem zamkniętym w pętli czasu, który może uratować całą ludzkość. W tym przypadku mamy do czynienia z kreowaniem aktora na bohatera bez kolorowego kostiumu. Jest odważny, silny i zdeterminowany. Nie może zabraknąć mu motywacji, kiedy nadzieję pokłada w nim całą ludzkość.

kamilzolkiewicz777

Zdaję sobie sprawę z tego, że Tom Cruise miał w karierze lepsze kreacje aktorskie niż w tym filmie, jednak przyjemność jaką czerpałem z oglądania tej produkcji nie mogła zostać przeze mnie pominięta. Jeśli chodzi o ostatnie dokonania w kinie rozrywkowym w ogóle – nie tylko w karierze Toma – to Na skraju jutra zdecydowanie plasuje się u mnie wysoko w rankingu. Pomimo tego, że ostatnie minuty dosyć

Movieman

MIEJSCE 3: TOP GUN

Bardzo młody jeszcze Tom Cruise, ale w świetnej formie. (Chyba wolałam jego początki niż szczyt kariery). Myślę, że każdy kinomaniak ten film oglądał, a przynajmniej połowa z nas marzyła później by zasiąść za sterami myśliwca.

nathalie

Do tego filmu wracam myślami często. Tom był tam po prostu magiczny jako pilot o pseudonimie Maverick: to spojrzenie i niezachwiana pewność siebie jego postaci oraz wręcz elektryzujące przyciąganie z Kelly McGillis. Nie dało się również oderwać wzroku od jego rywalizacji z Icemanem (Val Kilmer). I oczywiście ta niezapomniana muzyka…

caryca84

Kolejny kultowy film z lat 80. Rola Mavericka otworzyła Cruise’owi drzwi do wielkiej kariery w Hollywood. Film mojego dzieciństwa.

jacks

Klasyka lat 80, świetna muzyka (wielokrotnie nagradzana), niezły scenariusz, dobre zdjęcia. Film, którym Tom Cruise otworzył sobie drzwi do wielkiej kariery. Osobiście widziałem kilka razy i nadal go lubię.

ferhin2

MIEJSCE 2: OSTATNI SAMURAJ

Chyba najlepsza transformacja i kreacja aktora w jego karierze. Bardzo udana praodukcja z bardzo udanymi scenami walki. Świetne ujęcie kultury wschodu.

ferhin2

Klasa sama w sobie. To co Edward Zwick pokazał na ekranie w 2003 roku zadziwia mnie przy każdym seansie "Samuraja". Idealne przedstawienie japońskiej kultury, przyjaźni, honoru, miłości… U mnie na tej samej półce co Gladiator czy Braveheart.

jacks

To film, który osobiście uwielbiam. Cruise zawsze świetnie spisywał się w rolach zagubionych, nie do końca ulepionych charakterów; takich, którzy w wyniku jakieś akcji otwierają oczy i uczą się spoglądać na świat z innej perspektywy. W „Ostatnim samuraju” klimat drogi do oczyszczenia został zrealizowany na mistrzowskim poziomie, a osoba Toma stanowi jeden z fundamentów tej atmosfery.

Tuiq

Cruise we wspaniałej roli ambitnego żołnierza, który musi odnaleźć się w świecie innej epoki, rządzącym się zupełnie innymi prawami. Aktor niesamowicie odnalazł się w roli honorowego żołnierza, który z oficera amerykańskiej armii przeobraża się w prawdziwego samuraja.

nathalie

MIEJSCE 1: OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE

Uwielbiam ten film i być może dlatego najbardziej zapamiętałam Toma Criuse’a z tej roli. Spokojny i wyważony lekarz, który zatapia się w przerażających obrazach.

Goosik

Jeden z nielicznych filmów z Tomem Cruisem, w którym nie bije z ekranu jego megalomańska osobowość. To zasługa wielkiego reżysera.

Beznickowy

Jedne z najlepszych thrillerów w historii. Niesamowity klimat tajemniczości i niepokuju, pokazany w iście mistrzowski sposób. Dialogi i przede wszystkim gra aktorska na najwyższym poziomie. Dochodzi do tego obraz pięknej wtedy Nicole Kidman i ciekawa historia ujęta w klimatycznych zdjęciach.

ferhin2

Tak przedstawia się zestawienie redakcji FDB. Zapraszamy do komentowania i udziału w ankiecie.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 18

Santanico 2015-08-06

to jest ranking najlepszych filmów czy ról Toma?

Redox Santanico 2015-08-06

Raczej filmow bazujac na argumentacjach. Ferhin nie napisal ani slowa o Cruise’ie do filmu z miejsca pierwszego, wiec raczej nie oceniano stricte gry aktorskiej Toma.

Beznickowy Santanico 2015-08-08

Ja starałem się połączyć jedno z drugim :)

maciejka75 2015-08-05

Magnolia , prawdziwy popis jego moliwości

bizarre 2015-08-06

Miejsce pierwsze to "Magnolia". Wg mnie Cruise to jeden z bardziej przecenianych aktorów, ale przyznaję, że wiele jego ważnych filmów nie widziałem.

Animek84 2015-08-06

Niepamięć zamiast pierwszej części Mission: Impossible to dobry żarty.

Elizabeth_Linton Animek84 2015-08-06

A według ciebie, który film z nim jest najlepszy?

Animek84 Elizabeth_Linton 2015-08-06

Ostatni samuraj, lub Ludzie Honoru.

Elizabeth_Linton Animek84 2015-08-06

A mój "Urodzony 4 lipca". Dziwię się, że nikt na niego nie zagłosował (oprócz mnie). A z tych co nie wpisali do ankiety to jeszcze "Raport mniejszości". To mówisz, że "Niepamięć" jest słaba, a chciałam to obejrzeć.

Animek84 Elizabeth_Linton 2015-08-06

Urodzony 4 lipca też jest świetny. Niepamięć jedyne co ma dobre to efekty specjalne, a fabuła przypomina zlepek kilku innych filmu sf z ostatnich 20 lat.

Elizabeth_Linton Animek84 2015-08-06

Aha. Uwielbiam sf więc się chyba jednak skuszę.

Animek84 Elizabeth_Linton 2015-08-06

Jak chcesz w każdym razie ostrzegałem :)

Elizabeth_Linton Animek84 2015-08-06

Spoko mam jeszcze 11 innych filmów z nim do obejrzenia, także nie szybko to nastąpi.

caryca84 2015-08-06

Ja uwielbiam Edge of Tomorrow, ale nie dawałam tego, bo wg mnie akurat tam połowa innych aktorów mogła też zagrać tę rolę ;) Szkoda, że Jerry Maguire jednak tu nie trafił, bo powinien moim zdaniem :) A ulubiony oczywiście Top Gun!

Proszę czekać…