Festiwal Filmowy w Gdyni 2

Dzisiaj w warszawskim Kinie Kultura odbyła się konferencja prasowa 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Obecni byli dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, dyrektor artystyczny Michał Oleszczyk oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

14-19 września w Gdyni odbędzie się jubileuszowy festiwal, na którym pojawią się wszyscy laureaci dotychczasowych edycji. To okazja do świętowania, ale również do wkroczenia w nowy etap rozwoju festiwalu, kiedy do użytku zostanie oddany budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, a sekcje konkursowe przejdą małe odświeżenie. W tym roku oprócz Konkursu Głównego (aż 18 filmów) o nagrodę powalczą filmy z Innego Spojrzenia, które prezentują niekonwencjonalne spojrzenie na świat i technikę opowiadania. Również konkursy filmów krótkometrażowych zostały rozdzielone na dwie sekcje, z których jedna będzie dotyczyła debiutów i etiud studentów szkół filmowych – Młode Kino, a druga Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych.

Jury

Na konferencji zaprezentowano również składy jury. Konkurs Główny oceniać będą pod przewodnictwem Allana Starskiego: Jolanta Dylewska (operator filmowy, dokumentalista), Anna Kazejak – Dawid (reżyserka), Antoni Komasa – Łazarkiewicz (kompozytor), Waldemar Krzystek (reżyser), Anna B. Sheppard (kostiumograf), Grażyna Szapołowska (aktorka), Krzysztof Rak (scenarzysta i producent) oraz Michał Żarnecki (reżyser dźwięku). W tym roku skład jury jest w pełni polski, aby uhonorować jubileusz i podkreśli, że mamy wybitnych twórców o światowej klasie.

Jury Konkursu Inne Spojrzenie: Przewodniczący, Bogdan Dziworski – reżyser, operator filmowy, fotograf, Adrian Panek – reżyser, scenarzysta, Ewa Puszczyńska – producent.

Natomiast filmy z Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych będą oceniać: Piotr Trzaskalski (reżyser), Sonia Bohosiewicz (aktorka), Monika Lenczewska (operator filmowy), Marcin Kot Bastkowski (montażysta) oraz Paweł Maślona (reżyser).

Diamentowe Lwy

Plebiscyt Festiwalu Filmowego w Gdyni jest okazją do podsumowania czterech dekad trwania festiwalu. Spośród wszystkim nagrodzonych laureatów, publiczność ma okazję wybrać tych najlepszych, najbardziej zapamiętanych i docenianych w czterech kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepsza aktorka i najlepsza muzyka.
Swoje głosy można oddawać do 11 września SMS-owo, na stronie Onetu i stronie TVP Kultura.

Sekcje pozakonkursowe i pokazy specjalne

Festiwal to nie tylko konkursy i nowe kino polskie, ale również nostalgicznie spojrzenie w przeszłość. W tym roku po raz kolejny będziemy mieli okazję zobaczyć Skarby Kina Przedwojennego, filmy milicyjne Kryptonim „MOrd” oraz zrekonstruowane cyfrowo dzieła Czystej Klasyki. Nowością okaże się sekcja Na Horyzoncie, w której znalazły się cztery filmy z wrocławskiego festiwalu T – Mobile Nowe Horyzonty.

Transmisje telewizyjne

W tym roku udało się uzyskać duże zainteresowanie Telewizji Polskiej, która przewiduje transmisje w TVP Kultura: koncert inauguracyjny oraz galę wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a Galę Zamknięcia pokaże TVP2.

W tym roku szykuje się sporo filmowych atrakcji, wiele premier i debiutów. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie 40. Festiwalu i możliwość relacjonowania bieżących wydarzeń z gdyńskiego centrum filmowego.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…