widoczny tu i tam. hasam.

Młodzi i Film - nowa formuła festiwalu debiutów 0

Koszaliński Festiwal Młodzi i Film wraca w tym rokudo swojej tradycji. Tak jak w chwili powstania Festiwal będzie przede wszystkim przeglądem debiutów twórców polskich. Jest to jedyna w swoim rodzaju impreza filmowa w kraju, podczas której będzie można obejrzeć tak szeroką ofertę debiutanckich filmów we wszystkich gatunkach: fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

W ostatnich latach konkurs główny Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film miał charakter międzynarodowy. Jednakże widoczny wzrost polskiej produkcji filmowej i duża konkurencyjność imprez filmowych w Polsce zadecydowały o znaczącej zmianie formuły. Najważniejszą część programu stanowią dwa konkursy: pełnometrażowych polskich debiutów fabularnych oraz krótkometrażowych polskich filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych. Laureat Wielkiego Jantara za najlepszy polski debiut pełnometrażowy otrzyma nagrodę w wysokości 20 000 zł. Polscy reżyserzy będą mieli okazję do konfrontacji z kolegami z Europy i ze świata: filmy zagraniczne będą prezentowane podczas pokazów specjalnych. 26 Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2007 r. Autorem koncepcji Festiwalu jest nowy dyrektor programowy koszalińskiej imprezy – Jerzy Kapuściński, który od wielu lat w telewizji publicznej pracował z debiutantami, brał udział m.in. w produkcji filmów z cyklu Pokolenie 2000 oraz programował cykl emisji niezależnego kina w TVP S.A.

Głównym założeniem programowym Młodzi i Film jest stworzenie jedynej w kraju ogólnopolskiej festiwalowej platformy młodego kina. Młodzi twórcy spotkają się nie tylko z publicznością, ale także z tymi, od których zależeć będzie ich zawodowa przyszłość, ludźmi odpowiedzialnymi za produkcję filmową w Polsce. Festiwalowi towarzyszyć będzie transmitowana w TVP Kultura debata na temat młodego kina z udziałem reżyserów, filmoznawców, krytyków filmowych i publiczności.

Koszaliński Festiwal to jedna z najstarszych imprez filmowych w kraju. Pierwszy odbył sięw 1973 roku i bardzo szybko stał się miejscem najciekawszych konfrontacji młodych twórców z równie młodą widownią. To właśnie w Koszalinie swoje debiuty prezentowali m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Wiesław Saniewski, Janusz Kijowski, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Marek Koterski, Robert Gliński i wielu innych polskich reżyserów. Po przerwie w latach 90-tych, kilka lat temu festiwal Młodzi i Film wrócił na filmową mapę Polski. W ostatnich latach widzowie festiwalu obejrzeli debiuty m.in. Dariusza Gajewskiego, Andrzeja Jakimowskiego, Przemysława Wojcieszka, Artura Urbańskiego, Iwony Siekierzyńskiej, Magdy Piekorz, Patryka Vegi.

Organizatorami imprezy sa Miasta Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.Dyrektorem organizacyjnym imprezy jest Jacek Paprocki, szef Miejskiego Ośrodka Kultury w Koszalinie.

pisf.pl

Młodzi i Film /mlodziifilm.plMłodzi i Film /mlodziifilm.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…