widoczny tu i tam. hasam.

Brylantowe Grono dla Marcela Łozińskiego 0

Marcel Łoziński otrzyma Brylantowe Grono – nagrodę za całokształt twórczości, przyznawaną w tym roku po raz pierwszy podczas 37. Lubuskiego Lata Filmowego.

Reżyser Marcel Łoziński, autor nominowanego do Oscara w 1994 roku dokumentu 89 mm do Europy, twórca filmów Próba mikrofonu, Zderzenie czołowe, Happy end, Król, Egzamin dojrzałości, Wszystko może się przytrafić, a ostatnio Jak to się robi jest jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich dokumentalistów. Absolwent łódzkiej szkoły filmowej, obokKrzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Wiszniewskiego i Pawła Kędzierskiego, uznawany za wybitnego przedstawiciela generacji polskich dokumentalistów, którzy rozpoczynali twórczość filmową w latach 70- tych.

Tegoroczna edycja najstarszego polskiego festiwalu filmowego – 37. Lubuskie Lato Filmowe odbędzie się w Łagowie w dniach 24 czerwca – 1 lipca. W programie przedpremierowy pokaz debiutu fabularnego Piotra Szczepańskiego Aleja Gówniarzy oraz dokumentu Małgorzaty Szumowskiej A czego tu się bać oraz najnowsze osiągnięcia kina Europy Środkowo-Wschodniej: Czechy, Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry, Ukraina. Konkurs fabularny, dokumentalny, pokazy video-artu, etiud szkolnych, retrospektywy. Będzie też najnowszy, nieznany jeszcze publiczności film Zespołu Paladino (Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter, Piotr Stasik) o Andrzeju Wajdzie, realizowany na planie filmu Post mortem. Owocem zakazanym będą dokumenty Agnieszki Arnold, wyprodukowane częściowo w TVP, dotąd nie emitowane. Jak co roku, obok filmów z obiegu kinowego prezentujemy filmy istniejące w obiegu wystawienniczym lub offowym. Swoje filmy przywiezie jeden z najbardziej znanych na świecie polskich performerów Paweł Althamer oraz twórca słynnego Warsztatu Formy Filmowej, Józef Robakowski.

W ramach forum i dyskusji – pytanie o historię, o pojednanie polsko – niemieckie (filmy Życie na podsłuchu, Strajk i ciekawe dokumenty o idolach enerdowskiej popkultury). Reżyser Volker Schloendorff, opowie o kręceniu Strajku i swojej interpretacji mitu Solidarności. Zaprezentowany zostanie też zestaw filmów węgierskich o powstaniu 1956 roku. Gościem specjalnym festiwalu będzie znana węgierska reżyserka Judit Elek, która przywiezie swój najnowszy film Ósmy dzień tygodnia z Mają Komorowską i Franciszkiem Pieczką.

pisf.pl

Plakat Festiwalu /llf.plPlakat Festiwalu /llf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…