Recenzja Tajemnicy ciemnej komnaty 0

Rzadko zdarza się film dla dzieci, który przyjemnie ogląda się również dorosłym. Pomijam oczywiście animowane bajki, których twórcy najczęściej nastawiają się na zróżnicowaną widownię, a do pozornie niewinnych opowieści dorzucają żarty i treści zrozumiałe tylko dla starszych odbiorców. Udało się to jednak Oldze Bielajewej w wyświetlanej podczas 9. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską „Tajemnicy ciemnej komnaty”.

Dwóch chłopców odkrywa w czasie pełni księżyca tajemnicze okno w swoim bloku. Okazuje się, że stanowi ono przejście do innych czasów, gdzie czekają na nich nowe wyzwania. Historia jest dość prosta i znana już z innych filmów, jednak bardzo sprawnie zrealizowana. Wędrując w czasie dzieci mają odpowiednie stroje, kupują w antykwariacie stare monety, starają się nie budzić podejrzeń swoim zachowaniem. Świetnie poradzili sobie w swoich rolach Andriej Popowicz i Jegor Gubariew, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę aktorską.

„Tajemnica ciemnej komnaty” jest adaptacją książki Walerija Popowicza pod tym samym tytułem oraz debiutem reżyserskim Olgi Bielajewej. Popowicz i Bielajewa wspólnie napisali scenariusz, który na tle obrazów dla dzieci i nastolatków wyróżnia się wyjątkową naturalnością. W filmie oprócz dzieci zagrali znani aktorzy rosyjscy, między innymi: Sergey Nikonenko, Viktor Sukhorukov, Galina Polskikh, Irina Skobtseva czy Konstantin Kryukov. Warto wspomnieć również o świetnych zdjęciach autorstwa Giennadija Kariuka, Aleksandra Kariuka oraz Margarity Kariuk.

Na spotkaniu podczas festiwalu Sputnik reżyserka powiedziała dorosłym widzom, żeby „na czas trwania filmu zapomnieli o tym, że są dorosłymi” i dobrze bawili się razem z dziećmi. Ciekawa fabuła, sprawna narracja oraz przyjemny odbiór wizualny sprawiają, że bardzo dobrze ogląda się ten obraz nawet bez tego wstępu.

Tajemnica ciemnej komnaty, reż. Olga Bielajewa, Rosja 2014

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…