Lepsze jutro – retrospektywa Johna Woo 0

Podczas trwającego do 20 listopada 9. Festiwalu Pięć Smaków można obejrzeć retrospektywę Johna Woo, reżysera kina akcji, tworzącego w Hong Kongu, USA i Chinach. Do tej pory mieliśmy okazję zobaczyć między innymi pierwszy jego kinowy sukces, czyli Byle do jutra produkcji hongkońskiej z 1986 roku oraz powstały rok później sequel. Obydwa filmy wyświetlane były z nowym polskim tłumaczeniem jako „Lepsze jutro” i „Lepsze jutro II”.

John Woo rozpoczynał jako asystent reżysera kina wuxia, czyli chińskiego kina sztuk walki. Urodził się w Chinach, a wychowywał w Hong Kongu, gdzie tworzył pierwsze filmy. W 1992 roku wyjechał do Hollywood, tam też powstały znane szerszej publiczności obrazy, takie jak: Nieuchwytny cel, Bez twarzy, Tajna broń czy Mission Impossible: 2. Ponieważ Pięć Smaków jest festiwalem filmów azjatyckich, w ramach przeglądu twórczości pokazywane są prace z okresu jego pracy w Hong Kongu.

Byle do jutra to historia przestępczego świata fałszerzy banknotów. Ho (Ti Lung) i Kit (Leslie Cheung) są braćmi, z których jeden jest gangsterem, drugi pracuje w policji. Jest jeszcze przyjaciel Ho, Mark, grany przez Chow Yun-fata, ikonę hongkońskiego kina, którego można było zobaczyć ostatnio w „Korporacji” Johnniego To. W pierwszej części Ho trafia do więzienia, próbuje wyrwać się z dawnego fachu i odnowić kontakty z bratem. Nie brakuje efektownych strzelanin, a całość utrzymana jest w duchu kina wuxia.

Byle do jutra II było efektem sukcesu pierwszej części. Największą gwiazdą filmu, a zarazem postacią, która wprowadza do niego nastrój komediowy, był Chow Yun-fat. Pomimo lekkiego tonu nie zawodzi jednak akcja, która miejscami robi nawet większe wrażenie niż w poprzednim obrazie, a niektóre sceny wyraźnie zainspirowały późniejszych twórców kina amerykańskiego, jak chociażby Matrixa. Chociaż minęło prawie trzydzieści lat od premiery obydwu filmów, można powiedzieć, że się nie zestarzały – dalej bawią, czasem śmieszą, ale przede wszystkim dostarczają świetnej rozrywki dla miłośników kina akcji.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…