FESTIWAL PIĘĆ SMAKÓW: 0

Festiwal Pięć Smaków trwa w najlepsze, już dziś zapraszamy do Muzeum Azji i Pacyfiku.

18.11. środa 16:00, MAiP

Dyskusja z udziałem reżyserek z Azji i Polski: Miwy Nishikawy, Kulikar Sotho, Justyny Tafel (w języku angielskim)

Spotkanie poświęcone będzie zmieniającej się roli kobiet w światowym kinie. Wezmą w nim udział reżyserki z krajów bardzo różnych jeśli chodzi o filmowy rynek, a przy tym nie szczycących się szczególnie wysokim wskaźnikiem równouprawnienia. Dyskusja będzie okazją do przyjrzenia się temu, co pomaga, a co utrudnia osiągnięcie sukcesu w zdominowanym przez mężczyzn zawodzie reżysera, jakie ścieżki otwierają się obecnie przed kobietami w kinie niezależnym, obiegu festiwalowym i na rynku komercyjnym.

Miwa Nishikawa – reżyserka, scenarzystka, pisarka. Karierę filmową rozpoczęła jako asystentka Hirokazu Koreedy, który został producentem jej debiutanckiego filmu "Wild Berries", nagrodzonego w Yokohamie, laureata Japanese Professional Movie Award oraz Mainichi Film Concours. Powszechne uznanie zdobyły także jej kolejne produkcje, nagradzane na licznych festiwalach. "Kołysanie" (2006) zostało zaprezentowane w ramach Directors’ Fortnight w Cannes, a scenariusz do tego filmu otrzymał literacką nagrodę Yomiuri i wydany został jako powieść. Nishikawa opublikowała także zbiór opowiadań "Kino no kamisama" oraz powieść "Nagai iwake".

Kulikar Sotho – współwłaścicielka Hanuman Films, producentka licznych dokumentów i filmów fabularnych. Pracowała między innymi przy filmach takich jak nagrodzony w Wenecji "Ruin" (2013) oraz "Lara Croft: Tomb Raider" (2001), a także przy programach BBC i Discovery. Jej reżyserski debiut, "Ostatni akt" został zgłoszony przez Kambodżę do tegorocznych Oscarów.

Justyna Tafel – reżyserka, scenarzystka. W 2005 roku obroniła tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskim specjalizując się w ochronie praw człowieka. Absolwentka Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, gdzie obecnie pracuje nad rozprawą doktorską. Uczestniczka rezydencji Nipkow Programm i Berlinale Talents. Jej krótkie filmy zdobyły nagrody i były pokazywane na festiwalach na całym świecie. Aktualnie pracuje nad dwoma pełnometrażowymi filmami fabularnymi "Topnienie" oraz "Safe’n’quiet". "Topnienie" otrzymał wsparcie finansowe na rozwój projektu z PISF, zdobył nagrodę na międzynarodowych warsztatach scenariuszowych MIDPOINT oraz brał udział w Laboratorium Rozwoju Scenariusza MFI 2014. Na pracę nad "Safe’n’quiet" Justyna otrzymała stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źrodło: Festiwal Pięć Smaków

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…