Studentka dziennikarstwa. Lubi dobrą muzykę, dobre kino, dobry humor i... ludzi. :)

Reforma mediów publicznych. Zapłacisz nawet jeśli nie korzystasz. 1

Powszechna opłata audiowizualna, która wyniesie 10 złotych to następstwo abonamentu RTV. Prawo i Sprawiedliwość szykuje reformę mediów powszechnych.

Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa są teraz spółkami prawa handlowego. Partii obecnie rządzącej w naszym kraju zależy na przekształceniu ich w narodowe instytucje kultury. Kolejnym krokiem rządu Beaty Szydło do „naprawienia” polskich mediów jest zniesienie nieobowiązkowego abonamentu RTV, na którego miejsce ma zostać wprowadzona opłata audiowizualna. W przeciwieństwie do abonamentu będzie obowiązkowa.

Projekt ustawy do Sejmu trafić ma w grudniu 2015, bądź w styczniu 2016 roku, a w życie wejść najpóźniej 1 lutego. Nasuwa się pytanie, czy w związku z modernizacją znikną z mediów reklamy? Spoty i reklamówki zostaną. Czabański, który pracuje nad reformą medialną wskazał natomiast, że liczy się na 1.5 mld zł wpływów z opłaty, co wg niego znacznie poprawi sytuację mediów oraz warunki pracy i płacy ich pracowników. Nie ustalono jednak jeszcze w jaki sposób będzie
pobierana – czy poprzez korzystanie z bazy PIT i CIT, czy może wraz z rachunkami za prąd.

Obowiązek płacenia za media spadnie nie na każdego obywatela, ale na każde gospodarstwo domowe. Bez względu na to, czy domownicy korzystają czy też nie z telewizji, radia, prasy trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 10 zł miesięcznie. Jedynie osoby po 75. roku życia, inwalidzi I grupy i kombatanci zwolnieni będą z opłat audiowizualnych, tak jak dotychczas zwolnieni byli z płacenia abonamentu.

Zdaniem Czabańskiego płacenie na media publiczne umożliwi społeczeństwu wpływanie na kształt państwa oraz nie pozbawi rzetelnej informacji o jego stanie. Ponadto kwota opłaty audiowizualnej jest o połowę niższa od kwoty abonamentu. Nieważne, że nie oglądamy telewizji, nie słuchamy radia, czy nie czytamy gazet – i tak zapłacimy, bo media te bez względu na to będą funkcjonować, a naszym obywatelskim obowiązkiem jest je wspierać.

Źrodło: AntyWeb, Wirtualnemedia

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Avatar square 200x200
Arkadiusz Turek 2015-12-01

"Kolejnym krokiem rządu Beaty Szydło do „naprawienia” polskich mediów jest zniesienie nieobowiązkowego abonamentu RTV, na którego miejsce ma zostać wprowadzona opłata audiowizualna. W przeciwieństwie do abonamentu będzie obowiązkowa."

Od kiedy to abonament RTV jest nieobowiązkowy? Oczywiście, że jest obowiązkowy o czym boleśnie się przekonują Ci, co po latach mają do zapłacenia zaległości (co prawda max 5 lat wstecz, ale zawsze).

Klaudia Więciorek miodzik 2015-12-01

Ci, którzy nie korzystają i nie mają odbiornika TV ani radia nie płacą abonamentu, opłaty abonamentowe udawało się też poniekąd obejść(darujmy to sobie), teraz bez względu na to, czy takowy odbiornik posiadasz czy też nie, zgodnie z planowana reformą będziesz musial zapłacić – tu jest roznica w obowiazku i braku obowiazku, nieprawdaż?

Arkadiusz Turek graymonday 2015-12-01

Otóż nie jest tak jak piszesz, nie wystarczy nie posiadać odbiornika, żeby nie musieć płacić abonamentu. Zajrzyj do ustawy to zrozumiesz o czym piszę, mówiąc o obowiązku.

Proszę czekać…