widoczny tu i tam. hasam.

Lekcja białoruskiego nagrodzona w Paryżu 0

Film dokumentalny Lekcja białoruskiego w reżyserii Mirosława Dembińskiego otrzymał nagrodę jury studenckiego na Międzynarodowym Festiwalu Praw Człowieka w Paryżu. Produkcję filmu Lekcja białoruskiego dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Jest to już dziewiąta nagroda dla tego filmu. Wcześniej został wyróżniony nagrodą MDR dla najlepszego filmu z Europy Wschodniej na DOK Leipzig 2006, nagrodą The Moviesquad DocU na największym w świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, a także wyróżnieniem jury na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu oraz dwiema nagrodami na przeglądzie NURT w Kielcach. Na początku marca otrzymał też nagrodę im. Vaclava Havla oraz nagrodę jury studenckiego Next Generation UE na Międzynarodowym Festiwalu Praw Człowieka One World w Pradze. Kilka dni temu Lekcję białoruskiego uznano najlepszym filmem polskim w trakcie VIII Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego Rozstaje Europy w Lublinie.Szerokim echem odbiła się wczorajsza projekcja filmu z udziałem słynnego angielskiego dramaturga Toma Stopparda zorganizowana przez Amnesty International w Londynie.

Film Lekcja białoruskiego opowiada o dramatycznych wydarzeniach związanych z wyborami prezydenckimi na Białorusi. Przedstawia walkę młodych Białorusinów przeciwko reżimowi Łukaszenki. Konspiracyjne akcje, demonstracje, brutalna pacyfikacja społecznego protestu pokazane są od środka, z punktu widzenia młodych opozycjonistów. Dzięki temu powstał bardzo emocjonalny obraz politycznej sytuacji w ostatnim totalitarnym państwie w Europie.

W najbliższym czasie film będzie prezentowany na festiwalach Praw Człowieka w Nowym Jorku, a w październiku w Brukseli. Emitowały go już telewizje w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Chorwacji, Litwie, Łotwie i Estonii.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…