Recenzja filmu Creed: Narodziny legendy 1

Adonis Johnson jest synem światowej sławy boksera, który niegdyś walczył z Rockym Balboą. Stąd gdy młody chłopak, który nigdy nie poznał swojego ojca, postanawia rzucić pracę w korporacji i zająć się zawodowo sportem, na Rocky’ego właśnie pada wybór trenera. Co z tego wyjdzie i czy emerytowany bokser będzie w ogóle zainteresowany taką propozycją?

Creed: Narodziny legendy to drugi film Ryana Cooglera – zadebiutował nagrodzonym m.in. podczas festiwali w Cannes i Sundance Fruitvale z Michaelem B. Jordanem w roli głównej. Ten właśnie aktor wcielił się w postać Johnsona, trochę zakręconego, ale zaciętego i nastawionego na sukces sportowca. Wniósł do filmu dużą dawkę dobrego humoru, co jednak w niczym nie ujęło scenom walki czy treningów. Nie zabrakło też wątku romantycznego, a wybranką jego serca została grana przez Tessę Thompson Bianca, aspirująca młoda piosenkarka.

Kultowy już Rocky z Sylvestrem Stallone w roli głównej miał swoją premierę w 1976 roku, lata 80. to kolejne części i kolejne sukcesy, żeby zakończyć w 1990 piątą częścią o przekwalifikowaniu się na trenera. Creed nie jest więc pierwszym filmem, w którym słynny Rocky Balboa pełni funkcję instruktora, ale na pewno wartym obejrzenia.

Nie trzeba być fanem boksu, czy w ogóle sportu, żeby dobrze się bawić na filmie. Wspomniane już poczucie humoru, lecz również swobodne poruszanie trudnych kwestii sprawiają, że jest to historia, do której z łatwnością można się odnieść. Bo Creed to przede wszystkim historia o dążeniu do życia według własnego scenariusza, niezależnie od niepowodzeń i przeciwności losu. Jako motywacja do realizacji noworocznych postanowień.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 5

Avatar square 200x200
Joanna Adamiak 2016-01-04

Wow, jakie hejty. Nie mam zamiaru zmieniać Waszych opinii, więc krótko i zwięźle: mi się podobało i bawią mnie żarty o chmurze. Dajmy pozostałym wyrobić własne zdanie :)

Piotr Biernacki asia_adamiak 2016-01-04

@asia_adamiak Nikogo nie hejtuję, tylko kulturalnie wdaję się w polemikę ;)

Rob asia_adamiak 2016-01-05

@asia_adamiak Mnie też rozbawił żart o chmurze :)

Piotr Biernacki 2016-01-04

"Wniósł do filmu dużą dawkę dobrego humoru, co jednak w niczym nie ujęło scenom walki czy treningów". – z tym "dobrym humorem" bym nie przesadzał – no chyba, że recenzentkę bawiła scena biegania ulicami z motocyklistami, ale raczej ona wyszła niezamierzenie. Jordan w scenariuszu nie był od bawienia widza. Jest to kolejna sztampowa postać, która próbuje wyjść z cienia ojca, przez co ma problem z kontrolowaniem swoich nerwów. Komizm spadł na Stallone’a, ale czy kogoś jeszcze bawią żarty, że osoba w starszym wieku może nie wiedzieć co to chmura?
"Bo Creed to przede wszystkim historia o dążeniu do życia według własnego scenariusza, niezależnie od niepowodzeń i przeciwności losu. Jako motywacja do realizacji noworocznych postanowień". W zeszłym roku o tej porze widzowie mieli lepszą motywację w postaci Whiplash.
"Nie zabrakło też wątku romantycznego, a wybranką jego serca została grana przez Tessę Thompson Bianca, aspirująca młoda piosenkarka". – dawno nie widziałem tak zwalonego wątku miłosnego. Obiecująco zarysowany (on – aspirujący bokser, ona – aspirująca piosenkarka, której grozi głuchota), lecz później kompletnie olany i przemilczany.

domzz 2016-01-04

Beznickowy… Dzięki! Aśka idź spać.

Proszę czekać…