Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Pasikowski zrobi film o Janie Nowaku-Jeziorańskim 5

„Kurier” to roboczy tytuł filmu fabularnego o Janie Nowaku-Jeziorańskim, do którego scenariusz kończy właśnie pisać Władysław Pasikowski. Zajmie się on również reżyserią. Film o słynnym kurierze z Warszawy powstaje z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, Jana Ołdakowskiego i Piotra Śliwowskiego. Fabuła ma być gotowa wiosną 2018 roku.

Władysław Pasikowski

Film będzie opowiadał o kilkunastu dniach, które bezpośrednio poprzedziły wybuch Postania Warszawskiego, tych ostatnich dniach, gdy podejmowano najważniejsze decyzje dla losu przedwojennej i wojennej Polski i jej mieszkańców. Zaangażowanie do tej produkcji Władysława Pasikowskiego gwarantuje, że będzie to poza niewątpliwie kinem historycznym również kino sensacyjne.

To jest opowieść o misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jest koniec lipca 1944 roku, Komenda Główna AK podejmuje najważniejszą decyzję, czy bić się z Niemcami, czy nie. Jeziorański przedziera się do Warszawy z bardzo ważną informacją (…) I to jest pretekst to pokazania historii Nowaka-Jeziorańskiego, do tej ważnej podróży, którą odbył – mówi Piotr Śliwowski.

Jan Nowak-JeziorańskiJan Nowak-Jeziorański

Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje bohaterów. Ludzi, którzy powinni być dla nas wzorem, którzy powinni mieć wyjątkowe miejsce w naszej pamięci – mówi dyrektor placówki Jan Ołdakowski.

Uznaliśmy, że idealnym bohaterem dla takiego filmu będzie Jan Nowak-Jeziorański, słynny kurier z Warszawy. Jego pierwsza misja polegająca na bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami Rządu Polskiego w Londynie i Rządem Brytyjskim Jego Królewskiej Mości zakończyła się bowiem w Warszawie na niespełna tydzień przed wybuchem Powstania. Jan Nowak spotkał osobiście wszystkie najważniejsze figury z szachownicy ówczesnej gry politycznej, której stawką była nasza obecna teraźniejszość, a która mogła, wierzcie Państwo lub nie, wyglądać całkiem inaczej. O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film i o tym, gdzie byśmy byli, gdyby ci ludzie 70 lat temu nie stanęli podówczas na wysokości zadania – podkreśla Władysław Pasikowski.

Historia Jana Nowaka-Jeziorańskiego byłaby kolejną produkcją muzeum po świetnie przyjętym Powstaniu Warszawskim, zmontowanym z oryginalnych kronik powstańczych, które zostały pokolorowane i opatrzone fabularną narracją. Reżyserem filmu, który miał premierę w 2014 r., był Jan Komasa. Powstanie Warszawskie było chwalone przez krytyków, cieszyło się też uznaniem publiczności. Film obejrzało łącznie 1,8 mln widzów.

Źrodło: RMF.FM

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Avatar square 200x200

Proszę czekać…