Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Ranking najlepszych filmów z Leonardo DiCaprio 9

29 stycznia, do polskich kin wejdzie najnowszy obraz z Leonardo DiCaprio – Zjawa. Aktor prawdopodobnie w końcu otrzyma upragnioną złotą statuetkę za tę rolę. Patrząc na jego filmografie należy mu się ona jak nikomu innemu. Redakcja FDB z tej okazji postanowiła stworzyć ranking najlepszych filmów (tym razem nie ról), z DiCaprio. Zachęcamy do zapoznania się z naszą listą, komentowania oraz głosowania w ankiecie.

Strona 1 z 2

MIEJSCE 10: INFILTRACJA

Scorsese ponownie pokazał, że potrafi tworzyć filmy z dużą dawką poczucia humoru. Infiltracja to trzymająca w napięciu opowieść o stosunkach gangsterów z bostońską policją. Reżyser wbrew pozorom nie przeładował jej przemocą, nie pokazuje mafijnego światka, ale drwi z wizerunku króla przestępczości, który z resztą pomógł wcześniej stworzyć, w niezwykle inteligentny sposób. Jest akcja, jest humor i są zwroty akcji, a ponadto genialna obsada z Leonardo DiCaprio na czele, któremu towarzyszy Jack Nicholson i Matt Damon.

graymonday

Umówmy się – DiCaprio i Scorsese to duet, który razem tworzy takie dzieła jak mało kto. Jak dodamy do tego genialnego Jacka Nichosona i nie gorszego Matta Damona to wychodzi nam wybuchowe gangsterskie kino. I co z tego, że remake… Ważne jaki remake!

jacks

Jest to jeden z tych remake’ów, który pomimo tego, że czerpie bardzo wiele ze swojego pierwowzoru (niektóre sceny są żywcem z niego wyjęte), to i tak ogląda się znakomicie. Wszystko za sprawą sprawnej reżyserii mistrza Scorsese i jego aktorów, którzy tworzą świetne kreacje. Oczywiście z Leo na czele.

Movieman

MIEJSCE 9: AVIATOR

W Hollywood filmy biograficzne studia kręcą na autopilocie. Dzieło Scorsese, mimo klasycznej formuły, ma dobry scenariusz, który wypełnia pieczołowicie wykonana scenografia i kostiumy. Najsłabszym elementem historii niestety okazali się aktorzy nie kontrolujący swojej nadmiernej ekspresji, przez co ich role okazały się zwykłymi wydmuszkami, nie pełnokrwistymi kreacjami.

Beznickowy

Rolą legendarnego zblazowanego bogacza Howarda Hughesa, o wielkich lotniczych ambicjach, DiCaprio mógł się wykazać. Ukazał pięknie wszelkie problemy psychiczne swojej postaci i zmagania z realizacją marzeń.

Caryca84

Howard Hughes to postać marzenie dla aktora. Przystojny i bogaty geniusz, playboy z głową pełną pomysłów zatopiony w koszmarze własnych słabości. Bohater pełen skrajności, który nie potrafi poradzić sobie z narastającym lękiem i chorobą psychiczną. Leonardo DiCaprio perfekcyjnie wygrywa każdy gest, przedstawia 20 lat życia człowieka, który nie uznawał granic. To kreacja zmiany, przeistoczenia się z energetycznego młodego chłopca w niewolnika umysłu. Fenomenalnie rozegrane emocjonalne rozchwianie, tiki i powolne zapadanie się w sobie.

Goosik

MIEJSCE 8: GANGI NOWEGO JORKU

Wiele nominacji do Oscara, choć bez ani jednej statuetki. Wiele temu filmowi można zarzucić, szczególnie aktorom DiCaprio i Diaz, ale ich zrehabilitował z kolei świetny Daniel Day-Lewis. Nikt przed Scorsese nie ukazał brudnego Nowego Jorku z XIX wieku. Całość wieńczy nakręcona z finezją rzeź na placu.

Beznickowy

Pamiętam, że w czasach swojej premiery film Martina Scorsese zrobił na mnie ogromne wrażenie nie tylko tematem jaki podjął, ale przede wszystkim znakomitą scenografią. W takich warunkach DiCaprio nie miał wyjścia i pokazał cały swój kunszt aktorski. Zapewne znakomicie poprowadzony przez reżysera, ale gdyby nie był wybitnym aktorem, jego rola nie zapadłaby w mojej pamięci na tak długo.

miodzik

MIEJSCE 7: KRWAWY DIAMENT

Danny Archer to postać o wątpliwej moralności, egoistyczny przemytnik skłonny wykorzystywać innych do osiągnięcia własnych celów. Cynik i kłamca, którego mimo wszystko nie można oceniać jednoznacznie. Leonardo DiCaprio jest mistrzem w tworzeniu postaci przechodzących przemianę, walczących o swoją godność i wybaczenie. Archer to siła, męskość, ale przede wszystkim dojrzewanie do miłości i dostrzegania bliźniego. Kino akcji, w którym liczą się nie tylko mięśnie i walka, ale również spryt.

Goosik

Po obejrzeniu Ostatniego samuraja Edwarda Zwicka musiałem zapoznać się z Krawawym diamentem. Wiedziałem, że się nie zawiodę. Świetna fabuła z genialnie odegranymi rolami przez DiCaprio, Hounsou i Connelly. Kawał kina, który na długo zostaje w pamięci. Na pewno będę do niego wracał.

jacks

MIEJSCE 6: WYSPA TAJEMNIC

Dla wszystkich, którzy lubią poczuć delikatny dreszcz na skórze, czekać w napięciu na kolejną scenę i zakończenie poznać dopiero wtedy, kiedy historia rzeczywiście się kończy, Wyspa Tajemnic to film idealny. Produkcja Martina Scorsese to bez wątpienia dramat, jednak nie taki, jaki do tej pory znaliśmy – Scorsese w Wyspie Tajemnic przedstawia dramat wewnętrzny człowieka, a miejsce akcji, jakim jest szpital psychiatryczny, do smaku dodaje nutkę thrillera. Klimat filmu zdecydowanie pomógł utrzymać świetnie dobrany plan zdjęciowy, oraz oczywiście genialna obsada z Leonardo DiCaprio na czele.

graymonday

Uwielbiam ten film! Zawsze chętnie do niego wracam, i wracać będę. Absolutny majstersztyk jeśli chodzi o budowanie napięcia i klimat (ale bądźmy szczerzy – sama lokacja jest „samograjem”), które zostają zwieńczone fantastycznym finałem. Może jest to moje myle wyobrażenie, ale wydaje mi się, że jest to film lekko niedoceniany przez fanów twórczości Scorsese.

Movieman

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 13

Avatar square 200x200
Redox 2016-01-16

Jeśli miałbym wybrać najlepszą jego rolę to pewnie postawiłbym właśnie na nową "Zjawę". Unikalna kreacja. Z kolei najlepszy film z jego udziałem to dla mnie niewątpliwie "Wilk z Wall Street".

gasd 2016-01-16

Złap mnie, jeśli potrafisz – tego filmu brakuje mi w zestawieniu.

Xilion 2016-01-16

Już za "Gilberta Grape’a" powinien dostać oskara

Camizi 2016-01-16

Z filmów z nim chyba najbardziej mi się "Co gryzie" podobało. :P

PS:
http://kwejk.pl/obrazek/2552683/leo-rysuje.html

Kasia Camizi 2016-01-16

@Camizi Nic w tym linku nie ma.

Redox Elizabeth_Linton 2016-01-16

@Elizabeth_Linton Ja tam mogę wejść. @Camizi dobre :D

Kasia Redox 2016-01-16

@Redox Nie jestem jedyna, ten co dał łapkę w dół też nie może obejrzeć. A co tam właściwie jest?

Camizi Elizabeth_Linton 2016-01-17

@Elizabeth_Linton Wpisz w Google "kwejk leo rysuje", powinno znaleźć. To tylko krótki gif z Leo. :)

Kasia Camizi 2016-01-17

@Camizi Nie chodzi o to, że ten link nie działa, tylko o to, że po otwarciu widzę ciemne pole, następny i poprzedni obrazek się otwiera a ten nie. Sprawdzę to sobie przy okazji na innym kompie.

Kasia Camizi 2016-01-19

@Camizi Ok na innym kompie działa. Fajne :)

Seba 2016-01-17

Dla mnie Zjawa i Co gryzie.

Proszę czekać…