widoczny tu i tam. hasam.

Andrzej Wajda przed premierą filmu Katyń 0

W środę w Teatrze Małym odbyła się konferencja prasowa z twórcami najnowszego filmu Andrzeja Wajdy Katyń. Wszyscy zebrani zgodnie stwierdzili, że jest to jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych produkcji filmowych ostatnich lat. Produkcję filmu Katyń dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W spotkaniu udział wzięli twórcy filmu: Andrzej Wajda, reżyser i współautor scenariusza; Andrzej Mularczyk, współautor scenariusza oraz aktorzy Maja Ostaszewska, Magda Cielecka, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Andrzej Chyra, Paweł Małaszyński, Andrzej Szenajch.

Aktorzy filmu Katyń /pisf.plAktorzy filmu Katyń /pisf.pl

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski poinformował, że najnowsze dzieło Andrzeja Wajdy wpisuje się w projekt edukacyjny i akcję społeczną Pamiętam. Katyń 1940 realizowane przez Narodowe Centrum Kultury. – Pan Andrzej Wajda jest człowiekiem szczęśliwym, bo chyba jego wszystkie wielkie zamierzenia filmowe zostały urzeczywistnione. Myśl o tym filmie zrodziła się dawno, wtedy kiedy słowo Katyń było słowem zakazanym – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski. – Akcja edukacyjna Pamiętam. Katyń 1940 odpowiada na elementarny głód prawdy. Tak się niestety złożyło, że nie wszyscy rodacy rozumieją historyczny sens tragedii, która wiąże się ze słowem Katyń.

Minister poinformował, że akcja, której patronuje, popularyzująca wiedzę o tragedii katyńskiej realizowana będzie za pomocą wydawnictw, billboardów, telewizyjnych spotów. W ramach projektu edukacyjnego powstaną, skierowane do nauczycieli scenariusze lekcyjne, materiały multimedialne oraz broszury dotyczące historii i kontekstu zbrodni katyńskiej.

- Obecność artystów na spotkaniu poświęconym historii i edukacji jest czymś zupełnie naturalnym – powiedziała Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – To właśnie sztuka na przestrzeni dziejów odgrywała ogromną rolę w przekazywaniu treści historycznych. Dzieła artystyczne tworzyły wizję epoki historycznej, podtrzymywały pamięć o bohaterach, nadawały kształt artystyczny, barwę i siłę wyrazu, intensywność emocji patos i tragizm naszej historii. Po II wojnie światowej funkcję tę przejęła także kinematografia z twórcami Polskiej Szkoły Filmowej, z panem Andrzejem Wajdą na czele, a potem kinem moralnego niepokoju. Jest swoistym fenomenem, że w czasach braku suwerenności w czasach totalitarnych polska kinematografia potrafiła przekazać trudną prawdę. Myślę, że powinniśmy pamiętać, że to jest także bardzo znaczący udział w zwycięstwie Solidarności i wolności, którą dziś mamy. Paradoksalnie ta wolność dziś bywa nawet trudniejsza, niż w czasach, w których o pewnych sprawach mówić nie było wolno. W epoce globalizacji horyzontem Polaka nie jest już zaścianek, lub opłotki zaścianka, lecz Europa i świat. Zderzamy się codziennie z wytworami kultury masowej, które powstają w zupełnie innych kulturach. Tym ważniejsze jest budowanie naszej tożsamości i tym cenniejsza inicjatywa Ministra kultury pana Kazimierza Ujazdowskiego, za którą nasze środowisko jest ogromnie wdzięczne. Mam poczucie dumy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej mógł wesprzeć produkcję, być może najbardziej oczekiwanego filmu ostatnich kilkudziesięciu lat. Jestem szczęśliwa, że pan Andrzej Wajda podjął się realizacji filmu o tak trudnym temacie. Katyń to coś więcej niż film, to także wypełnienie zobowiązania wobec pokoleń, które przeżyły wojnę i okupację, a potem lata zniewolenia. To także wielkie wyzwanie przekazania tej prawdy pokoleniom – dodała dyrektor PISF. -To nie jest tylko film o zbrodni w Katyniu, ale również o kłamstwie katyńskim, którego ofiarą padło wiele pokoleń Polaków. Dla wszystkich, dla których cenna jest pamięć historyczna i losy naszego narodu ten film jest szczególnie potrzebny.

Dyrektor PISF i Minister Kultury /pisf.plDyrektor PISF i Minister Kultury /pisf.pl

- Film fabularny rządzi się swoimi prawami – zauważył Andrzej Wajda. Katyń jest historią o ludziach nie wyczerpuje więc wszystkich aspektów tego jak zauważył reżyser – mógłby być filmem stricte politycznym z wielkimi postaciami historycznymi. Ta tragedia rozgrywała się między takimi ludźmi jak moja matka i mój ojciec, którzy mieli wtedy po 40 lat. a tymi, którzy wówczas rządzili światem. Ja skupiłem się na tych pierwszych.

Andrzej Wajda /pisf.plAndrzej Wajda /pisf.pl

Andrzej Wajda przyznał, że decyzja o nakręceniu tego filmu była jedną z najtrudniejszych w jego życiu. – Cieszę się, że dożyłem czasów, w którym mogę ten film zrealizować. Długo zastanawiałem się, czy będę mógł spotkać się ze swoją grupą aktorów, przyjaciół. z którymi dane mi było pracować w ciągu półwiecza. Uświadomiłem sobie jednak, że aby zachować prawdę historyczną bohaterowie tej opowieści muszą mieć ok. 40 lat. Myślę, że udało mi się spotkać ze wspaniałymi artystami młodego pokolenia. Z większością, po raz pierwszy. Kiedy przystępowaliśmy do zdjęć zastanawiałem się na ile ci młodzi ludzie zechcą zbliżyć się do tego tematu, który jest im daleki. I muszę przyznać, że był to bardzo piękny dla mnie moment, kiedy zobaczyłem całą powagę, całą desperację w ukazaniu przez nich prawdziwości tych tragicznych zdarzeń. Przychodząc na plan zobaczyłem, że właśnie dzięki nim przenoszę się w tamten czas.

Autorami scenariusza filmu Katyń są Andrzej Mularczyk i Andrzej Wajda, scenariusz powstał na podstawie książki Andrzeja Mularczyka Post mortem. 0powieść katyńska. Zdjęcia Paweł Edelman, scenografia Magdalena Dipont, kostiumy Magdalena Biedrzycka. Uroczysta premiera filmu przewidziana jest na 17 września 2007 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Producentem filmu Katyń jest Akson Studio. Koproducentami są Telewizja Polska i Telekomunikacja Polska. Produkcję filmu dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…