Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Córki Dancingu zauroczyły publiczność Sundance 2

"Arcydzieło!". "Połączenie 'Twin Peaks' i 'Grease'", "Zobaczcie koniecznie". Polskie Córki Dancingu zauroczyły publiczność Festiwalu Filmowego Sundance.

Brawurowy musical Córki Dancingu, który do polskich kin wszedł 25 grudnia, podbija serca widzów na festiwalu Sundance. Film Agnieszki Smoczyńskiej cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zbiera doskonałe recenzje krytyków. Uwagę poświęcił mu m.in. New York Times. W ramach największego festiwalu filmów niezależnych w USA, polska produkcja startuje w elitarnej sekcji "World Dramatic Cinema Competition", do której zgłoszono aż 12 tys. filmów z całego świata, a wybrano zaledwie 11! To najważniejsza, obok konkursu głównego, sekcja na Festiwalu Filmowym Sundance.

Marta Mazurek jako Syrena Srebrna i Michalina Olszańska jako Syrena Złota

Wczorajszy pokaz Córek Dancingu w Egyptian Theater odbył się przy komplecie publiczności i umocnił konkursowe notowania filmu Smoczyńskiej. Krytyk Sound and Motion Magazine przyznał filmowi pięć gwiazdek (na pięć możliwych) i napisał o jednej z najbardziej niesamowitych ścieżek dźwiękowych, jakie zachował w pamięci, o hipnotycznych balladach i rozkosznym popie.

Michalina Olszańska i Marta Mazurek

Córki Dancingu to, jak do tej pory, najlepszy film Sundance. Niepokojące i wciągające doznanie zmysłowe – tak natomiast o filmie pisała Leila Brillson, naczelna opiniotwórczego serwisu NYLON.

Najwyższą notę, pięć na pięć gwiazdek, przyznał Córkom również J. R. Kinnard z portalu PopOptic:

Arcydzieło! Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Córki Dancingu przesuwają granice kina. Będą inspirować młodych twórców i zachwycać kolejnych widzów.

Ten film to czysta zabawa. Połączenie Twin Peaks, Grease i Forbidden Zone. Zobaczcie go koniecznie – zachwyca się Slug Magazine.

Entuzjastycznie o filmie pisał również The Hollywood Reporter, nazywając polski film "kuszącą, alegoryczną baśnią dla dorosłych".

Marta Mazurek, Kinga Preis i Michalina Olszańska

Zagraniczne reakcje na Córki Dancingu – musical, jakiego jeszcze nie było, pozostają w zgodzie z odbiorem filmu przez krajowych krytyków. Najlepszy Debiut Reżyserski 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni tytułowano już w Polsce mianem "świetnego filmu" (Gazeta.pl) i "mistrzowskiego kina" (Radio RAM). Obraz znalazł się m.in. w rankingu "Najlepszych polskich filmów w 2015 roku" Karoliny Korwin Piotrowskiej. Pisano o nim również, że przywodzi na myśl oscarowe "Wielkie piękno", miałby szanse trafić do złotej dziesiątki filmów Quentina Tarantino i że ma wszelkie znamiona, by stać się filmem kultowym (WP.PL).

Magdalena Cielecka jako Boskie Futro

W filmie Agnieszki Smoczyńskiej dwie nastoletnie syreny – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle i z dnia na dzień stają się sensacją nocnego życia stolicy. W tle pulsuje rytmiczna muzyka zespołu Ballady i Romanse oraz najpopularniejsze szlagiery lat 70. i 80. – od "Byłaś serca biciem" Andrzeja Zauchy i "Bananowego songu" grupy Vox po nieśmiertelne "I Feel Love" Donny Summer w brawurowym wykonaniu samej Kingi Preis.

W rolach głównych wspomniana Kinga Preis, Michalina Olszańska, Marta Mazurek oraz Magdalena Cielecka, Jakub Gierszał, Andrzej Konopka, Zygmunt Malanowicz, Marcin Kowalczyk, Katarzyna Herman i Katarzyna Sawczuk.

Jakub Gierszał

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…